3 Boyutlu Resimler Nasıl Yapılır

3 Boyutlu Resimler Nasıl Yapılır

Bir resmi 3D yani üç boyutlu hale getirebilirsiniz. Grafikçilerin yaygın olarak kullandığı Photoshop programını kullanarak normal bir fotoğrafı 3 boyutlu hale getirebilirsiniz. Size örnek olarak bir fotoğrafı üç boyutlu hale getireceğiz. Bu resimleri düzgün görüntüleyebilmek için kırmızı / mavi gözlük ile görüntüleyebilir ve net olarak 3 boyutu görebilirsiniz. 3D = 3 Dimension (Boyut), yüksekliği, derinliği ve genişliği olması anlamına gelir. Üç koordinat sisteminde yani X, Y ve Z eksenleridir

3 Boyutlu Resim Oluşturma

İlk olarak Photoshop programını çalıştırıyorsunuz ve 3 boyutlu hale getirmek istediğiniz fotoğrafı programa sürükleyin yani açın görseli açtıktan sonra sağ alt kısımda yer alan Layers (Katmanlar) başlığının yanındaki Channels (kanallar) bölmesine geçiyorsunuz.

Buradan Red (Kırmızı) kanal dışındaki tüm kanalları kapatıyorsunuz. Bunun için göz simgeleri şeklinde olan kutucukları kaldırmalısınız.
photoshop-3d-yapma
Kanalları kapattıktan sonra resiminiz siyah ve beyaz şeklinde görülecektir. Ctrl + A tuşlarına basarak görselin tamamını seçiyorsunuz. Görselin tamamını seçtikten sonra klavyeden V tuşuna basıyorsunuz “Move Tool” aracını aktif hale getirmiş oluyorsunuz. Daha sonra görseli birazcık sola çekiyorsunuz.
photoshop-3d-yapma-2
Şimdi Ctrl + 2 tuş kombinasyonunu kullanarak kanalları üst üste getiriyorsunuz ve şu şekilde görünmesini sağlayın.
photoshop-3d-yapma-3
Son olarak Ctrl + D tuş kombinasyonunu kullanarak seçimi kaldırıyorsunuz. 3 Boyutlu görselinizi artık kullanabilirsiniz. File (Dosya) -> Save As (Farklı Kaydet) yada Shift + Ctrl + S tuşlarını kullanarak kaydediyorsunuz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.