Acronis ile Bootable USB Disk Nasıl Hazırlanır

Acronis ile Bootable USB Disk Nasıl Hazırlanır

Acronis diskteki dosyalarınızı IMAGE dosyasına çeviren harika bir yedekleme programıdır. Yazılım sadece bilgisayarınızda yüklü olan programları değil Windows işletim sisteminizi de beraberinde yedekliyor. Bu makalemizde bilgisayarınızı yedekleyip aldığınız bir IMAGE dosyasını bilgisayarınıza tekrardan yükleyebilmeniz için bir başlangıç diskine ihtiyaç duyarsınız. Bunun için bir USB başlangıç diski oluşturabilirsiniz. Günümüzde CD/DVD’lerin yerini artık tamamen hafıza kartları almış bulunuyor. USB bellek ile bilgisayarınızı Acroinis’in arayüzüne ulaşıp IMAGE dosyanızı kolayca yükleyebileceksiniz.

Acronis USB Bootable USB Bellek Yapma

Acroinis yazılımı ile USB Bootable hazırlamak için ilk önce üst menüden Tool ekmesine tıklayın.

Açılan menüden Create bootable media sekmesine tıklayın.

Açılan sayfa size bilgi verecektir. Next diyerek bu bölümü atlayabilirsiniz.

Daha sonra açılan sayfada ise Use 64-bit Linuxkarnel in BIOS mode kutucuğunu işaretleyin ve Next butonuna tıklayınız.

Acronis size Bootable ekranında bilgisayarınızı hangi ekran ile açmak istediğinizi sorduğu seçenekler erkanı geliyor. Yani burada işaretlediğiniz kutucuk Bootable ekranında da karşınıza çıkacak olan seçeneklerdir. Tüm kutucukları işaretleyip Next butonuna basınız.

Bir sonraki ekran Network ekranıdır. Mesela bir şirkette çalışıyorsanız ve şirketteki tüm bilgisayarlara aynı Network ayarlarını yapıyorsanız burada yapacağınız ayarlamalar sayesinde işinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

Daha sonra bilgisayarınızdaki sürücüler listelenecektir. Buradan USB Sürücünüzü seçip Next diyoruz.

En son olarak da Create butonuna tıklayıp USB diskinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu süreç sonunda USB belleğinizin sıfırlanacağını yani içindeki bilgilerin silineceğini unutmayınız.