seo dersleri

Adobe Photoshop Dosyaları (PSD) Nedir Kısaca

Adobe Photoshop Dosyaları (PSD) Nedir Kısaca

nedir, ne işe yarar? resim formatının avantajları ve dezavantajları nelerdir? hakkında kısa bilgi. İmaj işleme konusunda en çok tercih edilen uygulamalardan bir tanesi olan Adobe Photoshop’un varsayılan grafik formatı. Birden fazla katman kullanmanıza, bu sayede imajın çeşitli bileşenlerini kolayca değiştirmenize, maskelemenize, işaretlemenize, silmenize ve çoğaltmanıza olanak tanır.

Katmanları birleştirmediğiniz takdirde dilediğiniz zaman katmanlar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. RGB (Kırmızı – Yeşil – Mavi) veya CMYK (Yeşile kaçan açık mavi – morumsu kırmızı – sarı – kontrast) renk paletlerinin ikisini de destekler. Özellikle baskı alınacaksa CMYK paleti tercih edilir. Halen yaygın olarak kullanılan bir formattır.

PSD’nin Avantajları Nelerdir: Photoshop ile hazırlanan PSD türündeki dosyalar birden fazla grafik katmanı ve renk paletinden oluşabildiği için grafik tasarımcılarına büyük kolaylık sağlar. Bu format dijital fotoğrafçılıkla ilgilenenler tarafından rötuş işlemlerinde de tercih edilir.

PSD’nin Dezavantajları Nelerdir: Web üzerinden paylaşılması avantajlı değildir. Fazla yer kaplar.

Konu İle İlgili Görüşlerinizi Buradan Paylaşabilirsiniz.

facebook twitter youtube google+ feedburner feedburner

SPONSORLARIMIZ

Minecraft Apk indir