Adobe Photoshop Kullanmadan PSD Dosyaları Nasıl Açılır

Adobe Photoshop Kullanmadan PSD Dosyaları Nasıl Açılır

Adobo Photoshop ile yaygın hale gelen PSD dosyaları yapılan tüm hamleleri içinde barındırdığı için kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Sektörde artık bir standart haline gelen ve fotoğraf – grafik düzenleme işlemleriyle uğraşan profesyonellerin en önemli araçlarından biri olan Adobe Photoshop yazılımında hazırlanan çalışmalar PSD dosyası olarak kaydediliyor. Arkadaşınızın size gönderdiği ya da internet sitelerinden indirdiğiniz PSD dosyalarını görebilmek için sisteminizde Adobe Photoshop yazılımının kurulu olması gerekiyor. Fakat buna mecbur değilsiniz çünkü ücretsiz alternatifleri bulunmaktadır.

Paint.NET ile PSD Açma ve Düzenleme

Bu ücretsiz imaj editörüne kurabileceğiniz PSD Plugin (http://psdplugin.codeplex.com) ile PSD dosyalarını açabilirsiniz. Paint.NET’i sisteminize yükledikten sonra eklentiyi indirip “Photoshop.dil” dosyasını program dizinindeki FileTypes klasörüne kopyalamanız yeterli oluyor.

Paint.NET İndirme Linki: http://www.getpaint.net/download.html

GIMP ile PSD Açma ve Düzenleme

PSD dosyalarını açabilmek için kullanabileceğiniz bir başka yazılım açık kaynak kodlu GIMP, Çeşitli eklentilerle birçok özellik kazanabilen GIMP PSD dosyalarını açabilmek için herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymuyor.

GIMP İndirme Linki: http://www.gimp.org/downloads/

IrfanView ile PSD Görüntüleme

Eğer PSD dosyalarını yalnızca görüntülemek istiyorsanız çok özellikli görsel düzenleme programları yerine yalnızca 1.5 MB boyutundaki IrfanView yazılımını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

IrfanView İndirme Linki: http://www.irfanview.com/main_download_engl.htm

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.