Adobe Premiere Pro ile After Effects Arasındaki Fark Nedir

Adobe Premiere Pro ile After Effects Arasındaki Fark Nedir

Adobe Premiere Pro nedir? After Effects nedir? İkisi arasındaki farklar nelerdir? Piyasadaki yazılımlar genelde tüm özellikleri bünyesinde barındırmaya çalışır. Ancak Adobe bu şekilde çalışmamaktadır. Her özellik için ayrı bir program üretmiştir. Kimileri bunu satış stratejisi olarak değerlendirirken kimileride bunu doğru bulmaktadır, çünkü bu sayede her özellik daha güçlü olmaktadır. After Effects İle hareketli görseller yapabilirsiniz örneğin bir logoya istediğiniz hareketi verebilirsiniz ya da hareketli açılış introları yapabilirsiniz. Adobe Premiere Pro ise Video düzenleme, kurgu ve montaj programıdır. Burada ne yapacağınız çok önemli, kullanım amacına göre doğru programı seçmek size kalıyor. Örneğin After Effects ile bir videoyu kesip montajlamaya kalkarsanız sizin için bu süre çok uzun vakit alacaktır. Render alırken premiere pro After Effects programına göre çok daha hızlı çalışmaktadır.

Adobe Premiere Pro mi After Effects mi?

Adobe Premiere Pro mi After Effects mi hangisini kullanmalıyım, Nereden başlamalıyım? Bu sorunun cevabı aslında yine sizde saklı çünkü hangi amaç için kullanacağınızı sadece siz biliyorsunuz. Mesela bir YouTuber olacaksanız sürekli videoları kesip, biçmeniz gerekcektir. İşaret ettiğimiz yerlerde resimler çıkacak ya da video içersinde yine bir video kullanacak renk efekti verecek ve en sonunda render alacaksınız, bunuda en hızlı premiere pro ile yapabilirsiniz. Fakat siz çeşitli animasyonlar hazırlayacaksanız, logolara hareket verecekseniz, video önlerine açılış introları yapacaksınız bunun için biçilmiş kaftan ise After Effects programıdır.

Kısaca Adobe After Effects, sinema ve televizyon programları için dijital haraketli grafik, post-prodüksiyon ve kompozisyon özelliği taşıyan bir programken Premiere Pro programı film, TV ve internet için video düzenleme programıdır.

Görüldüğü gibi her iki programın kendine has güçlü yanları var. Bu nedenle iki programı kıyaslamak yerine kullanım amacına göre seçim yapılmalıdır. Biz premiere pro’yu kesinlikle öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bu işlerle uğraşan herkes mutlaka video montajlama yapmaktadır. Montajlama ve render da çok hızlı bu nedenle işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. After Effects ile size animasyon lazım olduğunda kullanabilirsiniz, yazılım premiere pro ile senkronize çalışmaktadır. Yani bir programda yaptığınız çalışmayı kolay bir şekilde diğer programa aktarabiliyorsunuz. Buda işinizi oldukça kolaylaştırıyor.