After Effect Programı İle Greenbox Uygulaması Yapma

After Effect Programı İle Greenbox Uygulaması Yapma

Adobe After Effect programı ile Green Box uygulaması yapacağız. Yani arka plandaki yeşil perdeyi silip yerine istediğimiz bir resmi yada videoyu yerleştireceğiz. Özellikle son yıllarda yeşil perdenin önemi bir hayli arttı. Hollywood filmlerinde dahi kullanılan bu yöntem ile bulunduğunuz bir ortamı istediğiniz mekana çevirebilirsiniz. Bunun yanı sıra youtube gibi video siteleri için içerik üretenler içinde bir hayli kullanışlı bir yöntem olacaktır. Örneğin film yorumları yapan birisiyseniz. Siz konuşurken arka planda filminizin istediğiniz sahnelerini oynatabilirsiniz. Veya bir oyunda bölümü nasıl geçeceğini anlatırken kendinizi de ekrana yerleştirebileceksiniz.

Videoların Arkasındaki Yeşil Görüntü Nasıl Silinir

İlk olarak arka planını sileceğimiz videoyu After Effect programında açıyoruz.

Video seçiliyken üst menüden Effect -> Keying -> Keylight (1.2) sekmesine tıklayın.

Açılan pencerenin sol bölümünden Screen Colour kısmına gelip renk seçici ile yeşil perdenin üzerine tıklıyoruz. Böylece program arka plandaki yeşil görselini tamamen kaldıracaktır.


Videomuzun yeşil arkaplanını başarılı bir şekilde kaldırdık, şimdi sıra arka plana video yerleştirmeye geldi. Biz bu örnekte video kullandık, siz isterseniz fotoğrafta kullanabilirsiniz.


Arka planda oynatacağımız videoyu After Effect programına attığımız zaman video üst sırada çıkacaktır. Videonun arka planda oynatılmasını istediğimizi için videoyu alt sıraya taşıyacağız. Sıralamayı yaptıktan sonra sıra geldi render yapmaya.

Video düzenleme işlemi bittikten sonra render yapmak için üst menüden Composition -> Add to Adobe Media Encoder Queue… seçeneğine tıklıyorsunuz.


Sizin için uygun olan dosya formatını seçtikten sonra yeşil play butonuna tıklayıp videonuzu hazır hale getirebilirsiniz.

Biz bu örnekte hızlı bir şekilde videonun arkasındaki yeşil görüntüyü silip yerine başka bir video yerleştirdik, yapacağınız çalışmada görsel üzerinde gölgeler oluşabilir, sunucu ile arkaplan videosu arasında bozulmalar oluşabilir. bunu gidermek için başka bir derste daha detaylı konuya değineceğiz.