AHCI Mavi Ekran Hatası ve Çözümü

AHCI Mavi Ekran Hatası ve Çözümü

Windows işletim sistemi kullanıcıları IDE (Integrated development environment) controllerdan (Advanced Host Controller Interface) controllerına geçtiklerinde sistem hata verir ve mavi ekran ile kendisini kilitler. Bu hata herhangi bir işlem yapmanızı engeller. Bu hatanın nedeni Windows işletim sistemi etkinleştirilmeden kurulduğu zaman daha sonradan etkinleştirildiğinde çıkan bir sorundur. Bu mavi ekran hatasından kurtulmanın bir yolu bulunmaktadır. Bu sorunu çözmek için yapmanız gereken ise Kayıt Defteri’nde düzeltmeniz gereken küçük bir ayrıntıdır.

AHCI Mavi Ekran Hatasını Düzeltme

Bu hatayı düzeltmek için ilgili kaydı düzenlemeniz gerekiyor. Bunun için öncelikle masaüstüne geliyorsunuz ve Windows + R tuşlarına aynı anda basın daha sonra çıkan ekrana ise regedit yazıyorsunuz. Hemen peşinden Kayıt Defteri Düzenleyesi açılıyor ve şu satırlara ulaşıyorsunuz:

HKEY_LOCAL _ MACHINE\SYSTEM\CurrentCont­ roiSet\services\msahci

Buradan Start adlı girdiye sağ tık yapına ve açılan menüden Düzenle seçeneğine tıklayın daha sonra değeri “O” (Sıfır) olarak değiştirin ve Tamam butonuna tıklayın sistem ayarlarınız tamamdır. Bilgisayarınızı yeniden başlatıyorsunuz ve BIOS’a girip SATA kontrolcüsünü AHCl moduna geri alın. Artık Windows işletim sistemini sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • selen:Norton Safe Web paralımı acaba...
  • Bora:Harici harddisk'e veri aktarırken aynı sorunla kar...
  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...
  • Alpay:Ard arda 7542 şifresini deneyin oluyo...
  • metehan:f9 tuşu windows ta ne işe yarıyor...
  • Melisa:Whatsappa girebiliyor mu ?...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir