Bilgisayar Başlangıç Hızı Nasıl Artırılır

Bilgisayar Başlangıç Hızı Nasıl Artırılır

Bilgisayar ile sıkça vakit geçirenler özellikle ilk açılışının hızlı olmasını ister. Bilgisayarınızı ilk satın aldığınızda veya işletim sistemini ilk kurduğunuzda sisteminiz hızlı bir şekilde açılır ve zamanla daha geç açılmaya başlar. Bunun en büyük nedeni sisteminize yüklediğiniz programlardır. Her yüklediğiniz program sisteminize aynı zamanda bir yük oluşturur. Kayıt defterinize yeni kayıtlar eklenir ve sisteminiz açılışta yeni programlar ile birlikte başlar. Açılış programlarını kendiniz düzenleyerek bilgisayarınızın açılış hızını artırabilirsiniz.

Başlangıç programlarını düzenlemek için msconfig’e giriyoruz. Bunu yapmak için bilgisayarınızın başlat menüsünde Çalıştır’a tıklıyorsunuz ve karşınıza çıkan küçük pencereye msconfig yazıp Tamam butonuna tıklayınız veya enter tuşuna basınız.

Daha sonra karşınıza Sistem Yapılandırması ekranı çıkacaktır. Bu ekranın üst sekmesinde Genel / Önyükleme / Hizmetler / Başlatma / Araçlar sekmelerini göreceksiniz. Buradan Başlatma sekmesine tıklıyorsunuz. Bu sekmeyi açtığınızda Windows’un başlangıcında yüklenen ve sonrasında çalıştırılan programları göreceksiniz. Burada kullanmadığınız programları kaldırarak başlangıç hızını artırabilirsiniz. Maksimum hız için tüm programları kaldırmanız gerekiyor. Bunu yapmak için programların baş kısmında küçük kutucuklarda tik işareti göreceksiniz. Bu tiki kaldırıp Uygula ve Tamam butonlarına tıklayıp sisteminizi yeniden başlatınız. Böylece Bilgisayarınız çok daha hızlı açılacaktır.

MSConfig İçin İnce Ayar Nasıl Yapılır

MSConfig de hangi uygulamayı kapatacağınızı bilmiyorsanız anlamışız isimler karşınıza çıktı ise bu isimleri Google’da aratarak ne olduklarını kolayca öğrenebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey donanım sürücülerine ve temel uygulamalara dokunmayınız.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir