Bilgisayar Başlangıç Hızı Nasıl Artırılır

Bilgisayar Başlangıç Hızı Nasıl Artırılır

Bilgisayar ile sıkça vakit geçirenler özellikle ilk açılışının hızlı olmasını ister. Bilgisayarınızı ilk satın aldığınızda veya işletim sistemini ilk kurduğunuzda sisteminiz hızlı bir şekilde açılır ve zamanla daha geç açılmaya başlar. Bunun en büyük nedeni sisteminize yüklediğiniz programlardır. Her yüklediğiniz program sisteminize aynı zamanda bir yük oluşturur. Kayıt defterinize yeni kayıtlar eklenir ve sisteminiz açılışta yeni programlar ile birlikte başlar. Açılış programlarını kendiniz düzenleyerek bilgisayarınızın açılış hızını artırabilirsiniz.

Başlangıç programlarını düzenlemek için msconfig’e giriyoruz. Bunu yapmak için bilgisayarınızın başlat menüsünde Çalıştır’a tıklıyorsunuz ve karşınıza çıkan küçük pencereye msconfig yazıp Tamam butonuna tıklayınız veya enter tuşuna basınız.

Daha sonra karşınıza Sistem Yapılandırması ekranı çıkacaktır. Bu ekranın üst sekmesinde Genel / Önyükleme / Hizmetler / Başlatma / Araçlar sekmelerini göreceksiniz. Buradan Başlatma sekmesine tıklıyorsunuz. Bu sekmeyi açtığınızda Windows’un başlangıcında yüklenen ve sonrasında çalıştırılan programları göreceksiniz. Burada kullanmadığınız programları kaldırarak başlangıç hızını artırabilirsiniz. Maksimum hız için tüm programları kaldırmanız gerekiyor. Bunu yapmak için programların baş kısmında küçük kutucuklarda tik işareti göreceksiniz. Bu tiki kaldırıp Uygula ve Tamam butonlarına tıklayıp sisteminizi yeniden başlatınız. Böylece Bilgisayarınız çok daha hızlı açılacaktır.

MSConfig İçin İnce Ayar Nasıl Yapılır

MSConfig de hangi uygulamayı kapatacağınızı bilmiyorsanız anlamışız isimler karşınıza çıktı ise bu isimleri Google’da aratarak ne olduklarını kolayca öğrenebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey donanım sürücülerine ve temel uygulamalara dokunmayınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Berk Acer:Güzel ama windows 10 eksik benimki win 10...
  • Mehmet:Tweetlerimin tek tek d3gil ,komple nasil retweet y...
  • Oya nefes:Fasık hesabımı yanlışla sildim geri yuklermisiniz...
  • Kadir:Konuyu belki hortlatacam ama yardımcı olabilecek v...
  • Vivian Dsena:Lütfən benim fezbook hesabım kapadlıb eski hesabım...
  • admin:Marka-model nedir? Birde ne yaparken ısınıyor. Mes...
  • adem sima:hocam ben de ısınma sorunu var...
  • alperen:verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...