Bilgisayardaki Eski Sürücüler Nasıl Kaldırılır

Bilgisayardaki Eski Sürücüler Nasıl Kaldırılır

Bilgisayarınızda donanım değişikliği yaptığınız zaman bilgisayarınızın işletim sisteminde sürücünüzün driver dosyaları kalır. Bu dosyaları kaldırıp yeni sürücü driverlarını yüklemeniz gerekiyor. Çünkü gerek performans gerekse herhangi bir sorun çıkmaması için bu dosyaları temizlemeniz gerekiyor. Driverları kaldırsanız bile dosylar kalacağı için bunu bir yazılım ile yapmanız gerekiyor. Bunun için Driver Sweeper adlı ücretsiz yazılımını kullanacağız. Desteklenen sürücüler arasında NVIDIA (Display ve Chipset), ATI (Ekran), Creative (Sound) Realtek (Sound), Ageia (PhysX) ve Microsoft (Mouse) gibi daha pek çok sürücü bulunmaktadır.

Kullanıcılar Windows işletim sistemli bilgisayarına yeni bir anakart ya da ekran kar­tı taktığında genellikle eski sürücüleri kaldırmayı ihmal ediyorlar. Sürücüler üreticinin kendi kaldırma aracıyla silinse de işletim sisteminde silinmeyen bazı dosyalar ve kayıt­lar kaldığını söyleyebiliriz. Eski sürücüleri Windows işletim sisteminden tamamen kal­dırmak için Driver Sweeper programını kullanabilirsiniz. Sade bir arayüze sahip olan program ile yapmanız gereken sadece taratmak istediğiniz üreti­ci firmayı seçmek ve sıralanan artık dosyaları seçip silmek. Silme aşamasında aktif şe­kilde kullandığınız bir bileşenin sürücüsünü silmemeye dikkat etmenizde fayda var.

Bilgisayarınızda NET framework 3.5 gerekiyor. Windows XP’den Windows 8.1 işletim sistemine kadar X86/X64 sürümlerini desteklemektedir.

Driver Sweeper İndirme Linki

http://www.guru3d.com/content-page/guru3d-driver-sweeper.html

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar