Bilgisayardan QR Kodu Nasıl Taranır

Bilgisayardan QR Kodu Nasıl Taranır

Masaüstü bilgisayardan QR Code taramak, Laptoptan QR barkod okutmak, QR Code giderek daha çok alanda kullanılmaya başlandı. Akıllı cep telefonların yaygınlaşması ile birlikte QR kodlar daha sık kullanılır hale geldi. Peki bu kodları okutabilmek için illa akıllı cep telefonuna ihtiyacınız yok, bu kodları bilgisayarınızdan da okutma imkanına sahipsiniz. QR Code’lar içerisinde şifrelenmiş şekilde ürün fiyatı, imza, telefon numarası, mesaj, kartvizit ve URL olmak üzere pek çok bilgi yer alabilir. Bu kodu çözmek için size ücretsiz bir program tavsiyesinde bulunacağız.

QR Code Nasıl Taratılır

İlk olarak sizinle paylaşmış olduğumuz CodeTwo QR Code Desktop Reader adlı programı bilgisayarınıza indirip kuruyorsunuz. Yazılım QR Code’ları iki farklı yolla taramaktadır. İlk yöntem QR Code’u PNG, JPEG, BMP, TIFF gibi resim formatlarında taramaktır. Bu yöntemi kullanabilmek için yapmanız gereken ise From file butonuna tıklamak ve tarayacağınız resmi seçmektir. Taramanın ardından bilgiler ilk olarak programın alt kısmında Decoded text olarak karşınıza çıkacaktır. Save to file butonuna tıklayıp bir TXT metin dosyası olarak kaydedebilir veya Copy to clipboard düğmesine tıklayıp panoya kopyalayabilirsiniz.

Eğer QR kodu bilgisayarınızda resim halinde yoksa yapmanız gereken QR Code’u ekran görütüsü üzerinden tarama yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek içinse From screen seçeneğine tıklayıp QR Code’un bulunduğu bölgeyi ekranda tıklayarak QR kodu taratabilirsiniz.

CodeTwo QR Code Desktop Reader Özellikleri

Yazılım ücretsizdir.
Windows XP, Vista, 7 ve 8 işletim sistemi ile uyumludur.
Doğrudan bilgisayarınızın ekranında görüntüleri QR kodlarını çözer.
Dosyalarından QR kodları çözer.
Bir dosyaya QR Code bilgilerini kaydeder.

CodeTwo QR Code Desktop Reader İndirme Linki

http://www.codetwo.com/freeware/qr-code-desktop-reader/

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.