Bilgisayarı Yavaşlatan Nedenler

Bilgisayarı Yavaşlatan Nedenler

Bilgisayarınızın özellikleri ne kadar yüksek olursa olsun bir süre sonra yavaşlamaya başlar. Bunun birçok nedeni vardır ancak bazı püf noktalara dikkat ederek bilgisayarınızı eski performansına kavuşturabilirsiniz.

Bilgisayarınızda yüklediğiniz programlardan tutunda internette sörf yaparak bilgisayarınıza bulaştırdığınız virüs ve casus yazılımlara kadar her şey bilgisayarınızın hızını etkiler.

Yeterli Disk Alanı

Öncelikle bilgisayarınızda kullanmadığınız programları kaldırın hard diskinizde yeterli disk alanı oluşturun hard diskinizin kapasitesinin en az %10’luk bir boş alan bırakmaya özen gösterin ve ara ara disk birleştiricisi yapmayı unutmayın.

Başlat>Donatılar>Sistem araçları>Disk Birleştiricisi

Genelde işletim sisteminiz C:\ de yüklü olduğundan resim, müzik, video gibi dosyalarınızı D:\ ye atmanız performansı artırıcaktır.

Arka planda Çalışan Programlar ( Açılışta Otomatik Çalışan programlar)

Çoğu bilgisayarı yavaşlatan en önemli sorunlardan biri de arka planda çalışan çok sayıda program yüzündendir. Çalışan her bir program bellek(RAM) ve işlemci(CPU) harcar. Bilgisayarınızın belleği ne kadar yüksek olursa, programların yüklenmesi ve çalışması için gereken süre azalacaktır. Daha fazla programı aynı anda çalıştırabilmeniz de bu sayede mümkün olur. Kısacası bilgisayarın hızı ile doğrudan orantılıdır.

BAŞLAT>ÇALIŞTIR tıkladıktan sonra MSCONFİG yazıyoruz ve tamama tıklıyoruz. BAŞLANGIÇ sekmesine tıklıyoruz ve kullanmadığınız tüm programları kaldırıyoruz. Böylece açılışta bu programların çalışmasını kapatmış oluruz.

Yetersiz bellek

internet Explorer, Antivirüs programı, Word, Excel, MSN messenger gibi yazılımları düşük belleğe sahip bir bilgisayarda aynı anda çalıştırdığınız bilgisayarız oldukça yavaşlayacaktır hatta donmalar bile gerçekleşir 256MB dan düşük RAM kullanıyorsanız bu programları aynı anda çalıştırmamanız gerekir.

Virüsler ve casus yazılımlar

Bilgisayarınıza bulaşan virüs ve casus yazılımlar yüzünden bilgisayarınız oldukça yavaşlayacaktır. Çünkü bu zararlı yazılımlar siz fark etmeseniz de RAM ve CPU yoracaktır. Bu zararlı programlar yüzünden dosyalarınızı silmek zorunda kalabilirsiniz. Birçok web sitesinde açılan pop poplar yüzünden bu zararlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşması oldukça kolay olacaktır. Kaliteli bir antivürüs programı kurmak işinizi görecektir.

Bilgisayarınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını anlamak için bu yazıyı okuyun. Ücretsiz antivirüs programları için buraya bir göz atmanızı öneririz. Eğer buda sorununuzu çözmediyse Windows’unuzu baştan kurmanız gerekecektir. Format çekme hakkında videolu anlatım içinde buraya bir göz atın

Bilgisayarınız Gerçekten Yavaş mı?

En son teknolojik donanıma sahip bilgisayar aldınız program ve oyunları rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Ancak teknoloji yerinde durmadığı için her geçen gün gelişerek ilerlemekte buna bağlı olarak da program ve oyunlarda bu donanımlara uygun çıkmakta yani bilgisayarınız arada geçen zamana göre yavaşlamaya başlar yüksek donanımlı bilgisayarlar yanında size yavaş gibi görünüyor olabilir.

Yorumlar

Yorum (12 Yorum)

 1. lucky dedi ki:

  la oglum MSCONFİG yazarsanız tabi cıkmaz ingilizcede büyük İ mi var büyük yazarsanı İ I olcak küçük yazarsaniz i olcak :S :D

 2. omur dedi ki:

  Arkadaslar msconfigi buyuk yazarsaniz gecersiz kucuk harflerle yazin

 3. Efe dedi ki:

  Benim Laptop Windows 7 Çift Oturum Açmak Laptopumu Yavaşlatır Mı ?

 4. ümit dedi ki:

  arkadaşlar benim bilgisayr çok yavaşladı yardım çı olurmusunuz tarıyorum virüste yok yardımçı olursanız çok seviirim ???????

 5. onur dedi ki:

  msconfig de msnmsg,NvCpl,ctfmon,msnmsgr,msmsgs diye şeyler acık bizde onları kapatmam gerekmi kardeşş? bi işe yarıyomu biliyomusunuz acaba?

 6. hayrettin dedi ki:

  abi burda başlat çalıştır MSCONFİG falan yazmışsın ben denedim windows tarafından bulunamıyor yazıyo
  ilgilenirseniz memnun olacağım

 7. admin dedi ki:

  temp dosyasını silmen bilgisayarını yavaşlatmaz sana taviseyem bitane Anti-SPY programı indirip bilgisayarını taratman

 8. Orcunpala dedi ki:

  bide temp dosyasını sürekli siliyorum ondan bi sorun çıkarmı saygılar

 9. Orcunpala dedi ki:

  abi benim bilgisayar son birkaç gündür çok yavaşladı internete yarım saatte giriyor bide bi program açınca biraz geç açıyor sistemimis sürekli antivirüs taraması yapıyorum ama virüs çıkmıyor ama neden sistemim yavaş çalışıyor yardımlarınızı bekliyorum

 10. güney dedi ki:

  abi bizim evde göhhan adında bir arkadaş var ondan yavaş olabilir mi bilgisayar kıs kıs :):):):)

 11. hasan dedi ki:

  gardas benim pc de de yavaslık vardı.senın bu bılgılerın sayesınde pc de fazla yeterlı alan olmadıgını anladım ve bırcok klasörü sildi.+rep :-))

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.