Bilgisayarın Açılış Hızını Arttıracak İnce Ayarlar

Bilgisayarın Açılış Hızını Arttıracak İnce Ayarlar

Bilgisayarınızın açılış hızını artıracak pek çok yöntem bulunmaktadır. Özellikle overclock (hız aşırtma) yöntemleri ile sadece saniyeler içerisinde açılabilmektedir. Bu yöntemler bilgisayarınızın ömrünü kısalttığı gibi aynı zamanda riskli bir yöntemdir. Bizim anlatacağımız yöntemler sıfır risk içermektedir. Anlatacağımız bu yöntemlerle bilgisayarınızın açılış hızını artırabilirsiniz. Bilgisayarınızı ilk satın aldığınızda tüm ayarlar default olarak gelir. Şimdi bu ayarları değiştirelim…

Bios Ayarları

Bilgisayarınıza ilk kez işletim sistemi kurulduğunda bios ayarları önceden değiştirilir ve sorusuz bir şekilde alışacak şekilde kullanıcıya teslim edilir. Açılış hızını artırmak için şimdi Bios’ta küçük bir değişiklik yapacağız. Bios’a girmek için bilgisayarınızı yeniden başlatınız ve “Delete” tuşuna basınız. Sağ-Sol yön tuşlarını kullanarak “Boot” sekmesine giriniz ve buradan “Quick Boot” seçeneğini göreceksiniz. Burada enter tuşuna basarak Enable olan seçeneği Disable olarak değiştiriniz. Buradan işletim sisteminizin yüklü olduğu diski birinci olarak seçiniz.

Bilgisayarınıza Static Bir IP Atayın

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda veya ilk açılışta Windows işletim sistemi internete bağlanabilmek için ağ adresi alır ve buda zaman kaybetmenize neden olur. Manuel olarak bir static ip adresi atayabilirsiniz.

Windows Başlangıç Uygulamalarını Temizlemek

Windows işletim sisteminiz açılırken gerekli gereksiz tüm yazılımları çalıştırabilir. Burada yeni yüklediğiniz programları da görebilirsiniz. Sadece kullandığınız programları bırakabilir yada hızlı bir açılış için yalnızca Windows bileşenlerinin kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için sistem yapılandırmasını çalıştırmalısınız. Başlat menüsünden Çalıştır‘a tıklayınız daha sonra çıkacak ekrana msconfig yazınız. Karşınıza çıkan pencerede başlatma sekmesine tıklayınız. Burada liste halinde Windows işletim sistemi açılırken otomatik olarak çalışan tüm programları görebilirsiniz. Gereksiz olan tüm yazılımları kaldırınız.

İşletim Sistemi Seçerken Geri Sayım Ayarı

Bilgisayarınızda aynı anda iki tane işletim sistemi kullanıyorsanız açılış esnasında hangi işletim sistemini çalıştırmak istediğinizi soracaktır. Bu sırada 30sn beklemeniz gerekir. Bu ayarı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Başlat’tan çalıştır’a giriyorsunuz. Buradaki ekrana msconfig yazıp açılan ekrandan ise önyükleme sekmesine tıklayınız. Zaman aşımı sekmesinde ki değeri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

İyi Bir Sistem Koruma Edinin

Bilgisayarınızın yalnızca açılış hızı değil genel olarak da hızlı çalışması için mutlaka Antivürüs programı kullanmalısınız ve kullandığını Antivirüs yazılımını sürekli olarak güncel tutmalısınız. Eğer ücretsiz bir Antivirüs yazılımı kullanıyorsanız mutlaka beraberinde ücretsiz bir güvenlik duvarı da kullanınız.

Donanımınız Yetersiz kalıyorsa 

Bilgisayarınızı ilk aldığınızda hızlıdır ancak yeni işletim sistemleri, oyun ve programlar çok hızlı yenilenirler ve her geçen gün daha fazla sistem kaynağı tüketirler. Bu tip bir durumda akla gelen ilk parça RAM bellektir. Çünkü RAM bellekler bilgisayarın hızını etkileye en önemli parçalardan bir tanesidir. Bunun yanı sıra diğer parçalara göre daha ucuzdur ve yükseltmesi kolaydır.


Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.