Bilgisayarın Çökme Nedenleri

Bilgisayarın Çökme Nedenleri

Bilgisayarınızın çökmesinin bir çok neden vardır. Donanımsal ve sisteminizden kaynaklanan nedenler olarak bunu ikiye ayırabiliriz. Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan internet sayesinde her programa kolayca ulaşabiliyor ve yükleyebiliyoruz. Yüklediğiniz programların sisteminize zarar vermesi veya internet üzerinden bilgisayarınıza bulaşan zararlı yazılımlar olarak sıralayabiliriz. Bilgisayarınızı çökmelerden korumak ve sisteminizin kararlılığını korumak yine siz kullanıcıların elindedir. Şimdi sizlere sisteminizin çökmesine karşı alabileceğiniz önlemleri ve korunmayı anlatacağız.

İlk önce yapmanız gereken şey düzenli olarak sistem geri yükleme noktası oluşturmak olmalıdır. Çünkü yükleyip kaldırdığınız program veya oyunlar bilgisayarınızı bozabilir.

Bilgisayarınızın güvenliğini artırın. İnternete bağlı iseniz mutlaka antivirüs programı kullanmalısınız. Ücretsiz birçok Antivirüs programı mevcut site içi arama yaparak programlara ulaşabilirsiniz. Eğer ücretsiz bir antivirüs programı kullanıyorsanız mutlaka sürekli güncellenen güvenlik duvarı da yüklemelisiniz.

Yönlendirme yapan e-postalara dikkat edin. Özellikle reklam mesajı olarak gelen spam olarak adlandırılan bu mailler bilgisayarınızı ele geçirmek amaçlı gönderilir.

Torrent, warez programlara dikkat edin içlerinde bulunan crack dosyaları virüs barındırır. Program size full olarak sunulur ancak virüste bulaşır. Bu yüzden indirip kurmadan önce iyi araştırın birde şunu unutmayın her programın ücretsiz açık kayak kodlu bir alternatifi bulunmaktadır.

Windows Vista veya Windows 7 kullanıyorsanız normal kullanımlar için ayrı bir yönetici hakları olmayan hesap oluşturun. Bunun nedeni bazı zararlı yazılımlar yönetici haklarını kullanarak sisteminize sızarlar.

İnternetten indirdiğiniz dosyayı mevcut programlarınız ile açamıyorsanız dosya size bir yazılım önerecektir. O yazılımı yüklemeden önce bir daha düşünün, mevcut programınız o dosyayı neden açamadı dersiniz.

Web sitelerinde bulunan sahte butonlara dikkat, bu butonlara tıklayarak sahte indirmeler yapabilir online taramalar gibi sahte alanlara yönlendirilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (2 Yorum)

  1. ahmet54 dedi ki:

    Bilgisayarım çöktü açıkken bişi yok tu kapadım açtım herşey gitmişti dosyalarımı göremiyordum format attırdım düzeldi sizce neden oldu

    • admin dedi ki:

      Format atmadan önce hata kayıtlarına bakarak öğrenebilirsiniz. Windows tüm hataları kayıt altına alır.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.