Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır

Bilgisayarın Performansı Nasıl Arttırılır

Bilgisayar nasıl hızlandırılır, Bilgisayara bakım nasıl yapılır? Bilgisayarınız açılıyor ancak performansından menün değilseniz artık bakım yapma zamanı gelmiş demektir. Bunun için yapmanız gereken şey bilgisayarınız hem sistemsel olarak hem de fiziksel olarak bakım yapanız gerekiyor. İlk önce fiziksel bakımdan bahsedelim, Bunun için bilgisayarınızın kasasını açın ve fanlarını temizleyiniz. Bu dizüstü bilgisayarlar içinde geçerlidir. Zamanla tozlanan fan soğutma güçlüğü çeker ve daha hızlı döndüğü gibi aynı zamanda gürültü yapar. Ekran kartı üzerinde ve power içerisindeki fanları unutmayınız. Nemli bir bez kullanarak temizleme işlemi yapabilirsiniz. Isı bilgisayarın hızını etkileyen önemli faktörlerdendir.

Sistem Bakımı Nasıl Yapılır

Bunun için sisteminizin servislerine bakmalısınız. Başlat menüsünden çalıştıra tıklayıp çıkan ekrana services.msc yazıyorsunuz. Çalıştır penceresi için klavyeden Başlat+R tuşlarını kullanabilirsiniz. Hizmetler penceresi karşınıza çıkacaktır. Buradan kullanmadığınız uygulamaların üzerine gelerek sağ tuş yapıp açılan menüden durdur sekmesine tıklayarak işlemleri durdurunuz. Eğer bilmediğiniz bir uygulama var ise bu sistem dosyası olabilir araştırmadan durdurma işlemi yapmayınız.

Görev Yöneticisi’ni çalıştırın

Ctrl + Alt + Delete tuşlarına aynı anda basıyorsunuz ve ve açılan menüden Görev Yöneticisini Başlat sekmesine tıklıyorsunuz. Bu ekrandan herhangi bir servis veya program arka planda çalışıyor ve sisteminizi yoruyorsa işlemlerden bakıp işlemi sonlandırabilirsiniz. Bunun için işlemin üzerine gelip sağ tık yapıp işlem sonlandır yapmanız yeterlidir. Eğer sisteminizde halen bir şeyler çalıştığını düşünüyor ve bu ekranda göremiyorsanız sisteminizde virüs veya benzeri bir casus yazılım var demektir. Bunun için kaliteli bir antivirüs programı ile tarama yapmanız ve sisteminizi spybot, malware gibi yazılımlara karşı tarata yapmalısınız.

Günlük Bakım Yapmak

Bunun için sisteminizin kayıt defterini onarmanız yeterlidir. Bunun için piyasa pek çok ücretsiz kayıt defteri tarayıcısı ve hataları düzelten program bulunmaktadır. Bunun için daha önce yazdığımız Ücretsiz Kayıt Defteri Temizleme Programı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Eski Dosyaları Temizleme

Bilgisayarımız açılırken sistem otomatik olarak daha önce yapmış olduğunuz işlemleri kontrol etmek amacı ile C:\Windows\Prefetch içerisindeki dosyaları kontrol ederi. Buradaki dosya sayısı ne kadar çok ise bekleme süreniz o kadar uzun olacaktır. Bu nedenle bu klasördeki dosyaları temizlemeyi unutmayınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

  1. UMUTKORKMAZ dedi ki:

    PERFONMANS SORUNU

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.