Bilgisayarınızı Atmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Bilgisayarınızı Atmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Eski bilgisayarınızın parçalarını atmadan veya değiştirmeden önce mutlaka yapmanız gereken bazı şeyler var bilgisayarınızı satmadan veya değiştirmeden önce hatta ve hatta çöpe bile atsanız yapmanız gereken bazı püf noktalar mevcut verilerinizi yedeklemek, Seri numaralarını yedeklemek, sistem temizliği yapmak gibi birçok önemli noktaya dikkat etmelisiniz.

1. Veri yedeklemek

Kişisel dosyalarınızı, medya içeriğini, oyunlarınızın kayıt dosyalarını ve daha fazlasını yedeklemelisiniz. İnternet tarayıcınızın yer imlerini ve geçmişini kullandığınız eklentileri ve en önemlisi kişisel ayarları de yedeklemek isteyebileceğinizi hatırlatalım.

Outlook ya da Thunderbird gibi e-posta istemcilerinin içeriğini, Windows Live Messenger geçmişinizi ve alınan dosyaları da unutmayalım. Takvimleri veritabanları, fontlar ve başka önemli veriler de olabilir.

2. Seri numaraları ve temizlik

Seri numaraları ve kayıt defteri anahtarları

Bilgisayarınıza kurduğunuz uygulamaların lisanslarını, seri numara ve kayıt anahtarlarını yedeklemezseniz bir daha kuramayabilirsiniz.

3. Temizlik

Sistemdeki kişisel belgelerinizi, özel fotoğraflarınızı ve iş bilgilerinizi temizlemeniz gerekiyor. Silip çöpü boşaltmak yetmez, veri yoketme rehberimizdeki adımları uygulamalısınız.

Eski parçalar ve bir alternatif

4. Yararlı parçaları alın

Yedek bir monitör, klavye ve fare yararlıdır. Sabit diskleri de bir kenara ayırıp işi garantiye alabilirsiniz. Bellekler yeni sisteminize uyabilir. Kablo ve bağlantılar, adaptörler hatta eski bir güç kaynağınız acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir. Eski ses kartınız sağlam bir model ise, onboard ses kartından çok daha iyi performans verecektir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. hacker azad dedi ki:

  Yararlı parçaları alın siz beni dinleyin beyler bayanlar önemli olanlar bunlar gerisi fazla işe yaramaz

  1.Harddisk
  2.Ram
  3.Cd (Sidi) iki tane cd olursa bilgisayarın perfonması artar.
  4.Fare (ilk önce mausu alın klavyeye fazla işlem gerekmiyor ekran klavyelesiyle işinizi yaparsınız
  5.Klavye
  6.Kamera
  7.Hoparlörler
  8.Monitor Yeni Bilgisayar alacaksanız gene motintor işe yarara ne demişler
  SAKLA ZAMANI GELİR ZAMANI

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar