Blur Nedir Photoshop İle Bulanıklık Nasıl Yapılır

Blur Nedir Photoshop İle Bulanıklık Nasıl Yapılır

Blur ifadesi fotoğrafçılıkta sıklıkla geçen bir terimdir. Blur bulanıklık anlamına gelir ve fotoğraf çekerken makinenin çeşitli etkenlerle titremesi veya hareket etmesinden kaynaklanan bulanıklık etkisini anlatır. Ancak zaman zaman bu bulanıklık oldukça işe yarayan bir özellik olabiliyor. Photoshop programını kullanarak resminizin istediğiniz kısmını bulanıklaştırabilir veya başka fotoğraflardan istediğiniz bir kareyi istediğiniz gibi entegre edebilirsiniz. Şimdi adım adım Photoshop kullanarak nasıl Blur yani bulanıklaştırma yapabileceğinizi anlatacağız.

Photoshop’ta Blur özelliğini kullanmak için sol taraftaki kısayol araçlarından damla simgesine sağ tıklayarak Blur menüsünü görebilirsiniz. Açılan menüde Blur Tool, Sharpen Tool ve Smudge Tool seçeneklerini göreceksiniz bu seçenekler:

Blur Tool: Resimlere bulanıklık vermemizi sağlar. Böylece resimde istemediğiniz kısımları bulanıklaştırabilirsiniz.

 

Sharpen Tool: Blur seçeneklerinden Sharpen resimlerinizi matlaştırır ve renklerinin piksel olarak değişmesine imkan verir.

 

Smudge Tool: Blur seçeneklerinden Smudge en çok kullanılan araçlardan bir tanesidir. Bu araç resimlerinizi bulanıklaştırırken aynı zamanda resimlerin renklerinin birbirine karışmasını sağlar. Yani bir resmi başka bir resim içerisine eklediğinizde kenar renklerini birbirine geçirerek o resmi kusursuz bir şekilde entegre etmiş olursunuz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar