Booting Önyükleme Zamanını Nasıl Kısaltılır

Booting Önyükleme Zamanını Nasıl Kısaltılır

Windows önyükleme zamanı çok uzunsa kısaltmanız mümkün, Booting hızlandırma yöntemi. Zaman zaman booting uzun zaman almaktadır. Önyükleme zamanını kısaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunaktadır.

İşte ön yükleme hızını artırabileceğiniz bazı ipuçları:

Başlat’tan Çalıştır’a tıklıyorsunuz daha sonra çıkan ekrana CMD yazıyorsunuz. Açılan siyah pencereye msconfig yazıyorsunuz ve Enter tuşuna basıyorsunuz.

Bu ekranda Önyükleme sekmesine geçiyorsunuz ve Gelişmiş Seçenekler daha sonra İşlemci Sayısı kutucuğunu işaretliyorsunuz çıkan listeden en yüksek rakamı seçiyorsunuz ve Tamam butonuna tıklayarak kapatıyorsunuz daha sonra üst sekmeden Başlatma sekmesine geçiyorsunuz ve buradaki listeden kullanmadığınız uygulamaları kaldırıp Uygula ve Tamam butonuna tıklıyorsunuz ve sistem size bilgisayarınızı yeniden başlatmak ister misiniz diye soracaktır. Çünkü yaptığınız değişiklikle ancak o zaman aktif olacaktır. Bu mesajı bir daha gösterme kutucuğuna tıklayıp yeniden başlatabilirsiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra sisteminiz artık açılış esnasında diğer çekirdeklerden de yararlanarak açılacağından çok daha hızlı olacaktır.

Önyükleme zamanının uzun olmasının çeşitli nedenleri olabilir.

Donanım özellikleriniz in yetersi kalması,
Çok sayıda program, film ve müzik gibi dosyalar bulunduğundan sabit diskinizde yeterli alanın kalmaması,
Başlangıç programlarının çok fazla olması…

Bunun için şöyle bir çözüm yoluna gidebilirsiniz.

Başlattan Tüm Programlar daha sonra Başlangıç sekmesine geliyorsunuz ve burada önyükleme hızınızı yavaşlatacak tüm simgeleri siliyorsunuz. Masaüstünüz Windows içerisine dahil olduğundan ön yükleme hızınızı yavaşlatacak diğer etmenlerdendir. Bu nedenle masaüstünde bulunan video, müzik ve dosyalarınızı varsa D, E sürücülerinize yoksa C sürücünüze taşıyınız. Yani masaüstünde yüksek boyutlu dosya bırakmayınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar