Card Reader Nedir

Card Reader Nedir

Card Reader yabancı bir kelime olup Türkçe karşılığı kart okuyucudur. Bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makineleri ve birçok multimedia cihazda kullanılan taşınabilir belleklerin çalışmasına olanak veren bir porttur. Bu belleklere örnek verecek olursak SD, MICRO SD, MEMORY STICK, SDHC, MMC, CF gibi belleklerdir. Kart okuyucuların Paralel, USB ve Firewire ile bilgisayara bağlanabilen çeşitleri piyasada bulunmaktadır. Kart okuyucular cihazınızda ki karta yazılmış olan bilgiyi bilgisayarınıza veya bir başka cihazınıza hızlı ve kolay bir şekilde aktarılmasını sağlar.

SD Memory Card: Secure Digital Memory Card kelimelerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Türkçe anlamı ise güvenli sayısal hafıza kartı anlamına gelmektedir. En çok kullanılan hafıza kartı standartlarındandır. (SD Kart)

Memory Stick: Her türlü dijital veri için gelecek sistemlerle uyumluluğu garantili, kompakt ve elverişli bir veri depolama birimidir (Flash bellek).

SDHC: SDHC kelimesi Secure Digital High Capacity kliemelerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır. Yüksek kapasiteli SD kart teknolojisi olan bu kart 32GB depolama kapasitesine kadar imkan veren SD kart türüdür.

SDXC: SDXC formatında üretilebilecek en yüksek kart olan bu teknolojide 2TB (2048 GB) kapasitede kart üretilebilir.

MicroSD: Çıkarılabilir flaş hafıza kartıdır. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan bu kart minik yapısı nedeni ile üreticiler tarafından tercih edilmektedir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar