Çocukları Zararlı İçeriklerden Koruma Programı

Çocukları Zararlı İçeriklerden Koruma Programı

Çocukların internette 2 saatten fazla internette durması onlar için büyü zararlar vermektedir kimi anne babalar çocukların bilmedikleri başka işlerle uğraşmasındansa evde internet başında geçirmelerini istiyor fakat internette çocukları psikolojik olarak etkileyecek birsürü zararlı içeriklerle dolu bilgisayar doğru kullanıldığında büyük bir bilgi kaynağı yanlış kullanıldığında ise hayat boyu peşini bırakmayacak zararlı bir makineye dönüşebilir. Peki ebeveyn olarak çocuklarınızı internetin zararlı içeriklerinden yeterince koruyabiliyor musunuz. RTÜK tarafından yayınlanan Netron Gözcü adlı program ile çocuklarınızı zararlı internet içeriklerinden koruyabilirsiniz.

Gözcü RTÜK ve Microsoft tarafından ortaklaşa bir çalışmanın sonucunda dağıtılan bir programdır. Programı indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

http://www.microsoft.com/turkiye/gozcu.rar

Eğer bilgisayarınızda Net Framework yüklü değil veya yüklü olan versiyonun programla uyumlu olmaması durumunda program otomatik olarak sizi bu versiyonu indireceğiniz sayfaya zaten yönlendiriyor. Buradan indirim yükleyiniz.

İşlem başladıktan sonra, bu programı kimlerin kullanacağını seçin. Just me adlı seçeneğe tıklarsanız sadece sizin oturumunuz Gözcüyü yönetebilir. Bir sonraki menüden ise kullanım dilini Türkçe olarak işaretleyin. Kurulum bittiğinde ise karşınıza gelen ekrandan yardım göster ve gözcüyü çalıştır seçeneklerini işaretleyin.

Program ilk çalıştığında, sadece sizin bilmeniz gereken bir şifre girmenizi isteyecektir. Bu çocuğunuz tarafından programın kapatılmasını önlemek içindir. Bu ekranda kendinize uzun ama akılda kalacak bir parola bulun. Aynı menün alt kısmında ise eğer parolanızı unutursanız bunu hatırlamanız için hatırlamanız gereken kelimeler atamanız istenecektir.

Gözcü’nin ayarları ve kullanımı oldukça basit. Bilgisayarın hangi saatler arasında internette erişmeyeceğini ve hangi sitelere girmeyeceğini siz seçiyorsunuz. Bunu yapmak için, ilk önce solda bulunan menüden,internet sekmesini tıklayın. Buradan kendinize yasaklı web siteleri listesi oluşturun.

Aşağıda bulunan yasak siteye girildiğinde bu adrese yönlendir sekmesiyle de çocuğunuzu tasvip ettiğiniz sayfalara yönlendirebilirsiniz. Bilgisayarın belirli sürelerde, internette erişimini engellemek içinse, sol menüden süre kısıtlamaları sekmesine tıklayın. Karşınıza gelen menüden, hangi saatlerin internette yasak olacağını işaretleyin. Yine sol tarafta bulunan kullanım günlüğü sayesinde çocuklarınızın internette girdiği sitelere ve yaptığı işlemlerinde detaylı listesine ulaşabilirsiniz.