CPU ve GPU Test Etme Programı

CPU ve GPU Test Etme Programı

Bilgisayarınızın işlemcisini (CPU) ve Ekran Kartını (GPU) test edebileceğiniz ücretsiz programlar olan OCCT ve Fumark yazılımları ile donanımlarınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebileceğiniz gibi performansını da ölçebilirsiniz. Özellikle ikinci el bir ekran kartı yada işlemci satın aldığınızda çalışıp çalışmaması kadar dayanıklılığını ve ne kadar yüksek performans gösterebildiğini görmek çok önemlidir. Çünkü bu donanım parçaları düşük seviyede çalışırken sorun çıkartmayabilirler ancak yüksek performansta mesala oyun oynarken hatalar vermeye başlayacaktır.

OCCT

OCCT, İşlemci (CPU), grafik işlemcisi (GPU) ve güç kaynağı (power supply) için ücretsiz bir hız aşırtma ve test yazılımıdır. Pek çok yeni özellik, donanım desteği ve hata giderimi yapılmış olan yazılım ile hız aşırtılmış donanım verilerini, test seçeneklerini ve en önemli şeylerden biri olan sıcaklık değerlerini kontrol etmenize imkan veriyor. Tabi ki bu testleri yaparken herhangi bir overclock çalışması yapmanıza gerek yok, sadece donanım sağlamlığını kontrol etmek için dahi kullanabilirsiniz.

OCCT İndir

http://www.ocbase.com

Furmark

Furmark yazılımı ekran kartımızın GPU ve bellek hızlarının GPU-Z’den bağımsız biçimde görüntülenmesini sağlar. Sıcaklık değişimlerinin yer aldığı grafik ile takip edebilirsiniz. Ekran kartınızın performansını sonuna kadar zorlayabilir ve sağlamlığını kontrol edebilirsiniz.

Furmark İndir

http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.