Desktop.ini Dosyası Nedir

Desktop.ini Dosyası Nedir

Windows işletim sistemlerinde bulunan Desktop.ini adlı dosya klasörlerinizin görüntüleme ekranı gibi diğer klasörlerden farklı bir özellik katmak istediğinizde klasörlerin içersin de yer alır. Bu aslında oldukça işe yarayan bir özelliktir. Ayrıca masaüstünde sürekli değişiklik yapanlar bu klasörü görebilirken bu dosya aynı zamanda hata olarak da karşımıza çıkabilir. Mesela Desktop.ini bir klasörün simgesini değiştirmenize imkan verir. Desktop.ini dosyasını gizleyebilir veya silebilirsiniz.

Desktop.ini Dosyası Nasıl Gizlenir

Desktop.ini dosyasını gizleme imkanı kullanıcılara verilmiş, aşağıdaki adımları uygulayarak dosyayı gizleyebilirsiniz. Bilgisayar simgesine tıklayınız. Sol üstte bulunan Düzenle butonuna tıklıyorsunuz açılan menüden Klasör ve arama seçenekleri daha sonra açılan pencereden Görünüm sekmesini gidin ve Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle seçeneğini kaldırın ve tamam butonuna tıklayınız. Artık Desktop.ini dosyanız gizlenmiş olacaktır.

Desktop.ini Dosyası Nasıl Silinir

Desktop.ini dosyasını silmek için ilk önce Başlat menüsünden Çalıştır’a ulaşın Çalıştır ekranına shell:startup yazıp Enter tuşuna basıyorsunuz. Daha sonra Başlangıç adlı bir klasör açılmış olacak buradan Düzenle butonuna tıklıyorsunuz açılan menüden Klasör ve arama seçenekleri daha sonra açılan pencereden Görünüm sekmesini gidin Korumalı İşletim Sistemi Dosyalarını görüntüleyecek hale getiriyorsunuz.

Daha sonra başlangıç klasöründe görünen Dekstop.ini dosyasını klasörden siliyorsunuz. Yine aynı dosyayı C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup klasörüne giderek Dekstop.ini dosyasını siliniz. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Dekstop.ini adlı dosyanız silinmiş olacaktır.

Not: Son olarak şunu belirtmeden geçmeyelim “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” seçeneğini tekrar onaylamayı unutmayınız. Daha sonra yanlışlıkla sistem dosyalarını silebilirsiniz. Bu nedenle gizli kalması sistem güvenliği için çok daha iyi

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (1 Yorum)

 1. Arda dedi ki:

  Düzenle kısmı nerede

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

 • Yasemin Dilan:Faydalı programlar, teşekkürler. usb virüs temizle...
 • melda taptık:blogcu.com da şifremi ve kullanıcı adımı hatırlamı...
 • Hero_emiya:Ben notebookumu açıp temizledim fakat temizleme so...
 • toygar:kapatılan face hesaplarını açan varsa benimle ilet...
 • tolga:1 saatir arıyorum yok regeditten oraya gir buraya ...
 • Emir:Çok teşekkürler...
 • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
 • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...