Disk Birleştirme Nasıl Yapılır

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır

işlemini zaman zaman yapmalısınız. işlemini yaparak bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz. Bilgisayarınıza yüklediğiniz oyun, program gibi uygulamaların dosyaları diskinizin farklı bölümlerine ve sıralarına kaydedilir. Buda siz oyun oynarken yada programları çalıştırdığınızda dosyalar dağınık şekilde kayıt altında olduğundan sisteminizi yavaşlamasına neden olmaktadır. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz tüm dosyaların bu şekilde olduğunu düşünecek olursanız sisteminiz zamanla hantallaşacaktır.

Disk birleştirme işlemi oldukça basit bunun için daha önce paylaştığımız programları da kullanabilirsiniz. Yada Windows işletim sisteminin kendi sunduğu disk birleştiriciyi kullanarak, bilgisayarınızdaki dağınık şekilde kayıt altına alınan dosyaları belli bir hiyerarşiyle diskin en başına yeni en hızlı olan kısmına getirecektir.

Şimdi yapmanız gerenleri adım adım anlatacağız. İlk olarak “Bilgisayar” tıklayıp açıyorsunuz. Burada diskinizin üzerine gelip sağ tıklıyorsunuz ve “özellikler” seçeneğini seçiyorsunuz. Açılan pencereden disk birleştirme kısmından “Şimdi Birleştir” butonuna tıklıyorsunuz.

Disk birleştiriciniz çalıştığında birleştirebileceğiniz diskleri size gösterir eğer diskinizi C: ve D: olmak üzere ikiye böldüyseniz her ikisini de görebilirsiniz. Buradan “Diski Çözümle” seçeneğine tıklayarak ön analiz yapın ve daha sonra “Diski Birleştir” butonuna tıklayarak disk birleştirme işlemine başlayabilirsiniz. Disk birleştirme işleminin süresi diskinizin boyutuna ve doluluk oranına göre değişmektedir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Ayşenur:hiç bir işime yaramadı youtube bu sekilde değilki ...
  • Servet:Merhaba; Ben sam broadcaster pro kullanıcısıyım ...
  • Yaşsr özalp:Bir canon kullanıcısı olduğum için ekmolsrak alfıp...
  • ceren defne:ya ben oyuna girmrk istiyorum google dan ama diyo ...
  • Ali Kemal:Merhabalar Cevabiniz icin tesekkurler sadece ram 2...
  • Recep sevinç:İyi geceler benim not 8 red mi suya düştü ne yap...
  • Hüseyin Özel:Kisisel hesabımi facebook kapattı bilmeyerek yanl...
  • Berna:BEN HTTPS OLARAK KULLANIYORUM SİTEMİ. YANİ GUVENLI...