Disk Birleştirme Nasıl Yapılır

Disk Birleştirme Nasıl Yapılır

Disk birleştirme işlemini zaman zaman yapmalısınız. Disk birleştirme işlemini yaparak bilgisayarınızın performansını artırabilirsiniz. Bilgisayarınıza yüklediğiniz oyun, program gibi uygulamaların dosyaları diskinizin farklı bölümlerine ve sıralarına kaydedilir. Buda siz oyun oynarken yada programları çalıştırdığınızda dosyalar dağınık şekilde kayıt altında olduğundan sisteminizi yavaşlamasına neden olmaktadır. Bilgisayarınıza kaydettiğiniz tüm dosyaların bu şekilde olduğunu düşünecek olursanız sisteminiz zamanla hantallaşacaktır.

Disk birleştirme işlemi oldukça basit bunun için daha önce paylaştığımız programları da kullanabilirsiniz. Yada Windows işletim sisteminin kendi sunduğu disk birleştiriciyi kullanarak, bilgisayarınızdaki dağınık şekilde kayıt altına alınan dosyaları belli bir hiyerarşiyle diskin en başına yeni en hızlı olan kısmına getirecektir.

Şimdi yapmanız gerenleri adım adım anlatacağız. İlk olarak “Bilgisayar” tıklayıp açıyorsunuz. Burada diskinizin üzerine gelip sağ tıklıyorsunuz ve “özellikler” seçeneğini seçiyorsunuz. Açılan pencereden disk birleştirme kısmından “Şimdi Birleştir” butonuna tıklıyorsunuz.

Disk birleştiriciniz çalıştığında birleştirebileceğiniz diskleri size gösterir eğer diskinizi C: ve D: olmak üzere ikiye böldüyseniz her ikisini de görebilirsiniz. Buradan “Diski Çözümle” seçeneğine tıklayarak ön analiz yapın ve daha sonra “Diski Birleştir” butonuna tıklayarak disk birleştirme işlemine başlayabilirsiniz. Disk birleştirme işleminin süresi diskinizin boyutuna ve doluluk oranına göre değişmektedir.