Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Dosya Sıkıştırma Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Dosya sıkıştırma nedir? Hangi programlarla yapılır? Dosya sıkıştırma işlemini detayları ile anlatacağız. Dosya sıkıştırma işlemi diskinizde boş alan yaratmak, dosyaları korumak, hızlı ve güvenli dosya transferi için kullanılmaktadır. Dosyaları olduğu gibi arşivlemek yerine sıkıştırıp arşivlemek her zaman avantaj sağlar. E-Posta ile birine büyük boyutlu bir dosya göndermek istediğinizde RAR, ZiP, 7Z, ACE, ARJ uzantıları en sık kullanılan sıkıştırma formatıdır. İnternet ortamında en yaygın olarak kullanılan sıkıştırma formatı RAR’dır. Bir diğeri is ZİP’tir. RAR dosyalarını çıkartmak için bir programa ihtiyaç duyarken ZİP formatında herhangi bir programa ihtiyacınız yoktur. Bu nedenle

Dosyalar Nasıl Sıkıştırılır

Windows ile Dosya Sıkıştırma

Windows işletim sistemi ile dosyaları sıkıştırmak için yapmanız gerekenler şu şekilde; Sıkıştırmak istediğiniz dosya veya klasörün üzerine geliyorsunuz sağ tık yapın Gönder’in üzerine gelin ve Sıkıştırılmış klasör’ü tıklayın. Aynı konumda yeni bir sıkıştırılmış klasör oluşturulur. Klasörü yeniden adlandırmak istiyorsanız sağ tık yapın ve Yeniden Adlandır’ı tıklayıp yeni adı yazmanız yeterlidir.

windows-dosya-sikistirma

Ücretsiz Profesyonel Sıkıştırma Yapabilen 7-Zip Programı

En iyi ücretsiz sıkıştırma programı olan 7-Zip programı hızlı ve kolay bir kuruluma ve Türkçe arayüze sahiptir. Bu nedenle kullanırken hiç zorluk yaşamazsınız. 7-Zip, ZIP ve RAR gibi popüler formatların yanı sıra şifrelenmiş klasör oluşturma imkanı veriyor.

Popüler Sıkıştırma Programı WinRAR

Winrar bilinen en yaygın sıkıştırma programıdır. RAR ve ZIP dosyaları için tam destek sağlar. Güçlü sıkıştırma, ciltler, şifreleme, kendi açılan modüller, yedekleme kolaylıkları WinRAR’ın özellikleri arasında yer almaktadır.
Yazılımı kullanmak çok basit, sıkıştırmak istediğiniz dosya veya klasörün üzerine geliyorsunuz. Sağ tık yapıp açılan menüden Arşive Ekle “……………rar” seçeneğini seçiyorsunuz. Hepsi bu kadar.

winrar-rar-arsiv-yapma

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.