Dosya ve Klasörleri Toplu Olarak İsimlendirme

Dosya ve Klasörleri Toplu Olarak İsimlendirme

Windows doya isimlerini toplu halde isimlendirme, toplu olarak klasörler nasıl isimlendirilir? Bilgisayarınızda herhangi bir dosya veya klasörü yeniden adlandırmak için dosyaya sağ tıklayıp Yeniden Adlandır sekmesine tıklamanız yeterlidir. Veya dosya veya klasör üzerine bir kere tıkladıktan sonra klavyeden F2 tuşuna bastıktan sonra yeniden isim girebilirsiniz. Kullanıcıların son zamanlardaki baş belası ise dosya ve isimleri toplu olarak adlandırmaktır. Birden çok dosya ya da klasöre aynı isim vermek istiyorsanız yapmanız gerekenler şu şekilde…

Özellikle kullanıcılar Fotoğraf, müzik ve video arşivlerindeki dosyaları toplu olarak isimlendirmek istemektedir. Cihazlar her dosyaya sırası ile tarih yada saçma bir isim vermektedir. Belirli bir sıra ile isim vermek istediğinizde bilgisayarınıza ekstra bir program yüklemeden dosyalarınızı isimlendirebilirsiniz.

Yeniden isimlendirmek istediğiniz dosyaları veya klasörleri CTRL tuşuna basılı tutarak farenin sol seçim tuşu yada klavyenizden CTRL + A kısayol tuşuna basarak tüm dosya veya klasörleri seçiniz. Daha sonra F2 tuşuna basıp veya herhangi bir dosya veya klasör üzerine gelip sağ tıklayıp açılan menüden Yeniden Adlandır seçeneğine tıklayarak yeni bir isim girdikten sonra Enter duşuna basmanız yeterlidir. Sistem otomatik olarak seçili olan dosya veya klasörlerinizi otomatik olarak isimlendirmeye başlayacaktır.

Sistemin nasıl bir isimlendirme yaptığını görmek için ilk önce 2 – 3 dosyayı seçip küçük bir deneme yapabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.