EDGE Nedir – EDGE Ne Anlama Geliyor

EDGE Nedir – EDGE Ne Anlama Geliyor

Özellikle cep telefonların teknik özellikleri arasında sıkça karşılaştığımız EDGE nedir nerelerde kullanılır onu inceleyeceğiz. EDGE kelime anlamı olarak Enhanced Data Rates for GSM Evolution (GSM Gelişimi için Artırılmış Veri Hızları) baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Bu teknik sayesinde GSM şebekelerinde veriler daha hızlı bir şekilde iletilebiliyor.

Bu teknolojinin GPRS’i kayda değer biçimde geliştirilmesi üzerine 2.5G denilen GPRS ağlarına EDGE eklendiğinde üçüncü nesile son derece yaklaşıldığı için 2.75G adı verildi. EDGE teknolojisi ile yüksek hızda veri transferine ulaşmak, yine operatörün desteğine bağlı olarak mümkün.

GSM sisteminde, GPRS altyapısını kullanarak veri iletim hızının yaklaşık olarak üç katına çıkartılabilmesine olanak sağlayan EDGE teknolojisi. GPRS altyapısını kullanabilmek için gerekli olan operatör aboneliklerinden farklı bir abonelik gerektirmeden data hızını arttırması en önemli avantajıdır. Her an alınan ve gönderilen verinin hızı, baz istasyonlarındaki yoğunluğa, telefonunuzda bulunan modem’in terminal sınıfına göre değişiklik gösterebilir. Maksimum 236 Kbps veri iletim hızına erişilebilmektedir.

Yorumlar

Yorum (6 Yorum)

 1. Kadir taş dedi ki:

  Edge gelip gidiyo telefonumun sol üst köşeisnde sıkıntı olur mu ?

 2. Yavuz dedi ki:

  Facebook nasıl geri alırım, e posta ve telefonum değişti 2008 de hesap oluşturdum o zaman ki e postam ve numaramı kullanmıyorum e posta şifremi unuttum yardımcı olursanız sevinirim teşk.

 3. Çiğdem dedi ki:

  Android cep telefonumun en üst-sağ tarafında minicik bir E harfi ile üçgen şeklinde göstergesi vardı! Fakat bir süredir üçgen şeklin solunda sadece H harfi var! Net’e bağlanma hızım yavaşladı. Ne yapmam gerek?. Cevaplarsanız memnun olurum.

 4. talip önal dedi ki:

  EDGE sürekli acık kaldığında telefonun şarzının cabuk bitmesine neden olurmu?

 5. talip dedi ki:

  Yeterli oldu. Tesekkurler

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.