Ekran Görüntüsünde Bozulmaların Nedenleri ve Çözümü

Ekran Görüntüsünde Bozulmaların Nedenleri ve Çözümü

Ekran görüntülerinde zamanla bozulmalar ve çizgiler oluşabilir bu bozulmaların ve dalgalanmaların çeşitli donanımsal nedenleri olabileceği gibi yazılımsal nedenleri de olabilir. Karşılaşılan sorunlar gerek yazılım gerekse donanım olsun yapacağınız küçük müdahaleler ile geri kazanabilirsiniz. Bilgisayarınızı açtığınızda ekranda görüntüsünde bozulmalar ile karşılaşıyorsanız. İlk olarak monitörünüzün arızalı olup olmadığından emin olunuz. Eğer sıkıntının bundan kaynaklı olmadığını düşünüyorsanız işte bu sorun için önerilerimiz…

Ekran Bozulmalarının Çözümleri

Ekran kartınız aşırı ısınıyor olabilir. Bunu anlamanın yolu ise ilk olarak MSI Afterburner, EVGA Preclsion X, ASUS GPU Tweak, GPU-Z, HWMonitor gibi yazılımlardır. Bu yazılımları ve nasıl kullanabileceğinizi sitemizden bulabilirsiniz. Ekran kartınızın sıcaklığını öğrenin ve takip edin. 80 C’nin altındaki değerler normaldir. Fakat sorunsuz bir soğutmaya sahipseniz grafik işlemcisinin sıcaklığı 70C’nin üzerine çıkmaması gerekiyor. Sorunun burada olduğunu fark ettiyseniz bu yönde bir çalışma yapmalısınız.

Ekran kartınızı anakarttan çıkarın ve sıcak hava ile iyi bir temizlik yapın. Ekran kartınızı anakarta yeniden taktıktan sonra kasanın kapağını çıkarın ve içeriye bir süre soğuk hava girişi sağlayın veya burada adı geçen yazılımları kullanarak fanların tam devirde dönmesini sağlayın.

Ekran kartınızın ömrünü tamamlamak üzere olduğunu düşünüyorsanız kartınızı bir başka bilgisayarda denemeye çalışın, bir arkadaşınızdan rica edebilirsiniz. Arkadaşınızın ekran kartını kendi bilgisayarınızda kullanmayı deneyebilirsiniz. Ekran kartınızda overclock yaptıysanız ve bu sorun ile karşılaşıyorsanız saat hızlarını varsayılan (default) ayarlara geri almalısınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.