Ekran Kartı Dahili Mi Harici Mi Nasıl Anlarız

Ekran Kartı Dahili Mi Harici Mi Nasıl Anlarız

Bilgisayarınızın ekran kartı dahili mi yoksa harici mi nasıl öğrenebilirsiniz adım adım anlatacağız. Ekran kartlarının onboard üzerinden kullanılması dahili, ekstra bir ekran kartı takılıp kullanılması ise harici ismi verilir. Masaüstü bilgisayarlarda bu iş oldukça kolay ancak dizüstü bilgisayarlarda durum biraz daha farklıdır. Dahili ekran kartı ile harici ekran kartını anlamak için monitörden çıkan kabloyu bilgisayarınızın kasasına takılan kısmını takip edin ve nereye takıldığına bakmanız gerekiyor. kabloyu takip ettik peki ekran kartınız harici mi?

Dahili ekran kartlı bilgisayarın arkasında monitör kablosu VGA, HDMI, DVI olabilir. Fare, klavye ve usb girişlerine yakın yerdeyse yani anakartınız üzerine doğrudan bağlıysa ekran kartınız dahili yani onboard olarak kullanıyorsunuzdur.

Eğer monitör kablonuz diğer girişlerden farklı bir noktadaysa ekran kartınız harici olarak kullanıyorsunuzdur. Harici ekran kartlı bilgisayarın arkasında diğer yani onboard ekran kartının girişi de yer alır. Çünkü günümüzdeki anakartların çoğunda dahili VGA girişi de yer almaktadır.

Eğer bu şekilde anlayamadıysanız dahili mi harici mi anlamanın daha bir kolay yolu da monitör girişinin yatay veya dikey olup olmadığını kontrol edin. Genelde harici ekran kartları yatay dahili ekran kartları ise dikeydir.

Dizüstü bilgisayarlarda ise takip edebileceğiniz bir kablo bulunmuyor. Takılı olan ekstra bir kartta yer almadığından anlamanın bir yolu bilgisayarınızın donanım özelliklerini gösteren bir program ile detaylarını öğrenmek yada Dizüstü bilgisayarınızın tam modelini öğrenip teknik özelliklerine bakmanız gerekiyor. Teknik özellikleri arasında external yazıyorsa harici, internal yazıyorsa dahili anlamına gelmektedir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.