Ekran Kartının Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir

Ekran Kartının Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir

Bilgisayarınızın en fazla oyun oynarken veya yüksek çözünürlük isteyen grafik programları ile uğraşırken ısınır. Bunun en önemli nedeni de yüksek çözünürlük gerektiren oyunlar oynarken ekran kartınız tam performans çalışır sürekli tam performans çalışan da ısınır. Ekranınızda takılmalar donmaların sebebi bu aşırı ısınmalar olabilir. Bu yüzden ekran kartınızın sıcaklığını takip etmelisiniz. Eğer ideal çalışma aralığını aşıyor iseniz ekran kartınıza soğutucu takmalı veya aşırı ısınmaya neden olan bir problem varsa problemi bulmalısınız.

Ekran kartının normalden fazla ısınmasının bir çok nedeni olabilir. Ekran kartınızın ideal çalışma sıcaklığı masaüstü bilgisayarlar için 70 derece ve üstünü risklidir. Dizüstü bilgisayarlarda ise bu değer biraz daha fazladır. Ekran kartlarının ideal çalışma sıcaklığı 35- 45 derece arasında değişmektedir. Bilgisayarın bulunduğu ortamın ısısına göre bu sıcaklık değerleri değişmektedir. Ekran kartınızın kılavuzunda ideal sıcaklık değerleri yer almaktadır. Eğer kılavuzunuzu kaybettiyseniz ekran kartınızın marka ve modeline göre internette küçük bir araştırma yaparak ideal sıcaklık değerlerini bulabilirsiniz.

Ekran kartınızın aşırı ısınması donmalara, takılmalara ve hatta bilgisayarınıza reset attırmaya kadar işi götürebilir. Yapmanız gereken kasanızın hava giriş çıkışlarının iyi sağlanacağı bir yerde tutmak olmalıdır. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda fanlarınızı temiz tutmalısınız çünkü bilgisayarınızı soğuk tutacak tek şey budur. GPU Temp adlı programı indirerek ekran kartınızın sıcaklık değerlerini takip edebilirsiniz.

GPU Temp Programı indir

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir