Exe Dosyaları çalışmama Sorunu ve çözümü

Exe Dosyaları çalışmama Sorunu ve çözümü

Son zamanlarda artan exe dosyalarının çalışmama sorunun nedeni bir virüstür. Bu casus yazılım bilgisayarınıza bulaşarak bilgisayarınızın kayıt defterini bozar. Son zamanlarda bir çok virüs artık bu yönde yazılmaya başladı. Amaç bilgisayarı kullanışsız hale getirmek ve bilgisayardaki tüm exe dosyalarını kullanmaz hale getirmek. Virüs bulaşıp aktif hale geçtikten sonra hiçbir exe dosyası çalışmaz. Windows’unuzu onarmak bu durumda işe yaramayabilir. Çünkü virüs sisteminizde kalmaya devam edecektir ve siz sitemi onarsanız dahi tekrar aktif hale geçecektir. Bu durumdan kurtulmak için iyi bir antivirüs programı ile tarama yapıp virüsleri temizlemelisiniz. Tabi ki sisteminizde hiçbir exe dosyası çalışmadığı için antivirüs programını kullanmazsınız.

Bu yazıyı okuyabildiğinize göre şuan sağlıklı çalışan bir bilgisayardasınız demektir. Sorunlu bilgisayarı düzeltmek için yapmanız gerekenler ise adım adım şu şekilde; ilk önce Başlattan Çalıştıra tıklıyorsunuz daha sonra açılan ekrana Regedit yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırıyorsunuz. Burada HKEY_CLASSES_ROOT\.exe kısmına geliyorsunuz ve sağ taraftaki ekranda Content Type kayıt dosyasını göreceksiniz. Bu kayıt dosyasının değeri normalde application/x-msdownload olarak görülür. Virüs bulaşan bilgisayarda ise burası değiştirilmiştir. Yapmanız gereken ise Content Type kayıt girdisini dosyadan ver diyerek dışarıya aktarmaktır. Daha sonra dışarıya aktardığınız dosyayı sorunlu olan bilgisayara aktarıp çift tıklamalısınız. Böylece sorunlu olan kayıt girdisini düzeltmiş olacaksınız. Ancak yapmanız gerekenler bu kadar değil.


Kayıt defterinizi düzelttik artık exe uzantılı dosyalarınız çalışır. Şimdi yapmanız gereken ise iyi bir antivirüs programı yükleyip bilgisayarınıza taratmalısınız.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir