F Tuşlarının Görevi Nedir, F Tuşları Nasıl Aktifleştirilir

F Tuşlarının Görevi Nedir, F Tuşları Nasıl Aktifleştirilir

F1, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11 ve F12 tuşları kısaca fonksiyon tuşları olarak geçiyor. Bu tuşlar gelişmiş işlevlere sahiptir. Klavyeyi kullanarak bazı işlemleri kolayca yapmanıza imkan veren F tuşları sayesinde üretkenliğiniz artar. Sıkça kullanılan komutlara hızlı erişim sağlayan F tuşları klavyenin üst kısmında yer alır. Günümüzde Masaüstü bilgisayarlar için ayrı işlem, dizüstü bilgisayarlar için farklı işlemler yapmanız gerekiyor. Çünkü genelde klavyenin F tuşlarına ilgili fonksiyon haricinde ekstra multimedya fonksiyonları ekleniyor. Örneğin ses açma kapatma, kısma yükseltme gibi…

F1 …. F12 Tuşları Nasıl Aktif Edilir

klavye-f-konksiyon

Masaüstü Klavyede F Tuşlarını Aktif Etme

f-tuslariEğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız F fonksiyon tuşunun açık olup olmadığını kontrol ediniz. Birçok klavyede bunun için ayrıyeten F ışığı bulunur. Detaylar için resmi inceleyebilirsiniz:

 

Dizüstü Bilgisayarlarda F Tuşlarını Aktif etme

Dizüstü bilgisayarlarda Fn tuşu F fonksiyon tuşları için yapılmış özel bir tuştur. Bu tuş ile F fonksiyon tuşlarını kullanabilirsiniz. Fn tuşuna basılı tutup F tuşlarından birine basmanız veya [Fn] + [Ctrl] yapmanız gerekiyor. Böylece artık F tuşlarınız aktif olacaktır.

F tuşlarını çok sık kullanıyorsanız her açtığınızda aktif olmasını istiyorsanız BIOS’a girip ince bir ayar yapmanız yeterlidir. Bilgisayar açılırken Delete, F1, F2 veya F10 tuşlarından birini kullanarak BIOS ekranını açınız. Daha sonra System Configuration sekmesine gelip Action Keys Mode seçeneği üzerine gelip Enter tuşuna basıyorsunuz. Enabled olan seçeneği Disabled olarak değiştireceksiniz. Yaptığınız değişiklikleri kaydedip çıkınız.

f-fonksiyon-bios-ayar

F Fonksiyon Tuşları için Windows Ayarları

Başlat menüsünden Çalıştır seçeneğine tıklayıp çıkan ekrana services.msc yazıp tamam diyorsunuz. Eğer Windows 8 kullanıcısıysanız doğrudan Metro arayüzüne services.msc yazmanız yeterlidir. Açılan hizmetler penceresinden İnsan Arabirim Aygıtı Hizmeti (Human Interface Device Access)’ne sağ tıklayıp Başlat seçeneğine tıklıyorsunuz. Daha sonra İnsan Arabirim Aygıtı Hizmeti üzerine gelip çift tıklayıp açılan pencereden Başlangıç Türü kısmını Otomatik olarak değiştirip Tamam butonuna tıklıyorsunuz.

Hangi F Tuşu Ne işe Yarar

F1 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F2 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F3 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F4 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F5 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F6 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F7 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F8 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F9 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F10 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F11 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

F12 Tuşunun Görevleri için Tıklayınız

Yorumlar

Yorum (3 Yorum)

  1. Naz dedi ki:

    işe yaradı teşekkürler. Bu yorumun aksini söyleyenler olmuş. Takmayın işe yarıyor.

  2. Eylül dedi ki:

    Gıcık hiç bir şeye yardımcı olmadı

  3. rumeysa dedi ki:

    Berbat bir şey

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.