Flaş Belleğe Kopyalama Yapmayı Engelleme

Flaş Belleğe Kopyalama Yapmayı Engelleme

Flaş (USB) belleğinizdeki verileri korumak istiyorsanız bu program tam size göre, yazılım bilgisayarınıza USB üzerinden taktığınız diskleri yönetmenize imkan veriyor. Program sadece güvenlik amaçlı değil aynı zamanda daha hızlı veri transferi yapabilmenizi de sağlıyor. Yazılım sayesinde USB belleğinizdeki verilerin başkalarının eline geçmesini engelleyebilirsiniz. Belleğinizdeki verilerin kopyalanmasını engelleme, diskin doğrudan açılmasını engelleme, sadece okuma izni verme işlemlerini yapabiliyorsunuz. Bu sayede flaş belleğinizi bir başka bilgisayara taktığınız zaman eğer o bilgisayarda virüs, Malware gibi casus yazılımların bulaşmasını engelleyebiliyorsunuz.

Flaş Bellek Güvenlik Tedbiri Alma

USB disk engelleme ve şifreleme programı olan Ratool adlı yazılım tüm Windows sürümlerinde sorunsuz çalışmakta ve kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Yazılım ile engelleme yaptığınızda yada izinleri değiştirilen flaş belleğin yeniden erişim sağlayabilmek için şifre gerekiyor. eğer flaş belleğinizi sürekli yanınızda taşıyor ve sık sık farklı bilgisayarlara takıyorsanız dosyalarınızın başkalarının eline geçmesini önleyebilir ve bilgisayarınızın başında olmadığınız zamanlarda başkalarının veri çalmasını engelleyebilirsiniz.

Flaş Belleğin Dosya Kopyalanmasını Engelleme

Ratool (Removable Access tool) yazılımı aşağıdaki link yardımı ile indirip bilgisayarınızda ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Yazılımın güzel bir yanı kurulum gerektirmemesidir. Yazılım çok sade bir arayüze sahip bu nedenle kullanırken hiç zorlanmayacaksınız. Programı çalıştırdığınız zaman karşınıza üç tane seçenek çıkıyor.

Allow Read & Write (Default)
Allow Read-Only
Block USB Storage Devices

Bu seçeneklerden Allow Read & Write (Default) seçeneği ile Flaş belleğiniz sistemde sorunsuz bir şekilde tanımlanıyor ve veri aktarımı yapabiliyor.

Allow Read Only seçeneği USB belleklere dosya kopyalanmasını engelliyor fakat bellek içerisinde yer alan dosyalara erişme imkanına sahipsiniz.

Block USB Storage Devices seçeneği USB belleklerin sistem tarafından algılanmasını engelliyor. Bu seçeneği seçerseniz Flaş belleğinize dosya kopyalanamadığı gibi flaş belleğinizin içerisindeki belgelerde bilgisayara kopyalanamaz.

Yaptığınız değişiklikleri parola ile korumak istiyorsanız Setting menüsünden Change Password seçeneğine tıklayıp şifre koyabiliyorsunuz. Yine setting menüsünden Languages kısmına gelerek Turkish seçeneğini seçerek programın dilini Türkçe yapabilirsiniz.

Ratool (Removable Access tool)

http://www.sordum.org/8104/ratool-v1-2-removable-access-tool

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar