Flash Bellek Veya Harici Diskinizi Ram Olarak Kullanma

Flash Bellek Veya Harici Diskinizi Ram Olarak Kullanma

Flaş bellek veya Harici diskinizi RAM olarak kullanabilirsiniz. Windows Vista Readyboost adlı bu özellik ile kolayca yapabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem çok basit USB belleğinizi kasaya takmak ve aşağıda anlattığımız birkaç işlemi sırası ile uygulamanız. Böylece bilgisayarında RAM sıkıntısı olanlar bir nebzede olsa bilgisayarlarını rahatlatabilirler.

Öncelikle ne kadarlık bir hız değişimi olacağından bahsedelim bu hız değişimi harddiskinizin RPM hız değerine ve flaş bellek veya harici diskinizin hızına bağlı olarak değişmektedir. RAM – MHZ hızı yüksek olan kişilerin çok fazla beklenti içersinde olmamalılar ancak düşük bir RAM – MHZ hızına sahipseniz sisteminizin hızlanmasına oldukça katkı sağlayacaktır.

İlk adım olarak Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları aşağıdaki gibi bir menü çıkacaktır. “Sistemi hızlandır” seçeneğini seçiyoruz.

flaşh 1

Microsoft belleğinizin 2 GB ve üstü olmasını öneriyor ancak daha düşük kapasiteli belleklerde kullanılabilir.

flaşh 2

Windows vista veya Windows 7 kullanıcıları için işlem bu kadar basit Windows Xp kullanıcıları için ek bir yazılım gerekiyor

Windows Xp için Flaşh Belleği Ram olarak kullanabilmek için öncelikle eboos programını indiriyoruz. Yükledikten sonra aşağıdaki gibi bir pencere açılacak takılı olan belleği seçiyoruz hepsi bu HDD hızınız rpm 7200 ise flaş belleğiniz USB2 ise hız olarak oldukça etkili olacaktır.

flaşh 3

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (6 Yorum)

 1. zeynep su dedi ki:

  Flash belleği kullanamıyorum. içerisinde Readyboost dosyası görünüyor. Bu özelliği ben açmadım ama güvenliksiz olarak flash belleği PC den çıkardım. dolu görünüyor ancak erişim sağlayamıyorum içeriğine erişmek mümkün müdür?

  • Toprak Okumuş dedi ki:

   Bilgisayarıma girip belleğe sağ tıklayıp özelliklere girin, yukarıda readyboost sekmesine tıklayın ve bu aygıtı kullanmayı işaretleyin, belleğiniz tekrar eski kapasitesiyle kullanılabilir hale gelecektir.

 2. MUSTAFA dedi ki:

  benim flaşta sistemi hızlandır yok neden windows vista pc em

 3. melih dedi ki:

  O Uygulamayı denedim.Çok dandik bişey .Bilgisayarı Hızlandırdığı asla söylenemez!Üstelik RAM, o işlemle artmaz. regedit. diye bir dosya var, sadece onunla artırılabilir.

  • Toprak Okumuş dedi ki:

   Regedit dediğiniz kayıt defteridir ve RAM ile hiç alakası yoktur, lütfen yanlış yönlendirme yapmayın..

 4. furkan dedi ki:

  çok saol acayip yardımcı oldun

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.