Fotoğraflardaki Kumlanmayı Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır

Fotoğraflardaki Kumlanmayı Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır

Fotoğraflarda oluşan kumlanmayı kendiniz temizleyin, dijital fotoğrafçılığın temel sorunlarından biri de yüksek ISO değerlerinde ve yetersiz ışık koşullarında fotoğrafta kumlanma oluşmasıdır. Adobe ile fotoğrafı¬nızdaki bu sorunu nasıl giderebileceğinizi anlatacağız. Fotoğraflardaki kumlanma genel olarak fotoğrafçılar arasında noise olarak bilinen gürültü, parazit, kirlilik gibi adlarla anılır. Bu durum ışığın az olduğu ortamlarda, ISO 400 üzerine çıkmaya başladığımızda ortaya çıkar. Fotoğraf üzerinde noktalanmalar olur.

Photoshop İle Kumlama Nasıl Giderilir

Resminizi Photoshop ile açtıktan sonra ilk olarak fotoğrafınızın bir kopyasını oluşturun, daha sonra üst menüden FilterNoiseReduce Noise… sekmesine tıklayınız.

Karşınıza yeni bir pencere açılacak Reduce Noise penceresi, Buradaki değerler her fotoğrafa göre farklılık gösterir. Fotoğrafınızın ISO’su Noise miktarına göre değişiklik gösterir. Prewiev (Önizleme) kutucuğunun işaretli olduğundan emin olduktan sonra Strength (Güç), Preserve Details (Ayrıntı Detayları), Reduce Colour Noise (Renk Gürültüsünü Azalt), Sharpen Details (Ayrıntıları Keskinleştir) burada ön izlemeyi aktif ettiğiniz için yapılan değişikliklerin anında yansıdığını göreceksiniz, daha fazla yakınlaşarak detayları inceleyebilirsiniz. Strength genelde artıdadır, Preserve Details değeri ise genelde düşük olarak kullanılır. Reduce Colour Noise de ise gözlemleyerek en iyi ayara getirin çünkü her fotoğrafta farklı ayar yapmak gerekir.

Fotoğraftaki bulanıklığı ve gürültüyü azaltmak için bir sonraki işlem ise Surface Blur işlemidir.

Filter – Blur – Surface Blur sekmesine tıkladığınız zaman karşınıza çıkan değerler yine fotoğrafınızda ki nose yani gürültü miktarına göre değişiklik gösterecektir. Radius ve Threshold değerlerini gözlem yaparak fotoğrafınız için en iyi sonuca getirin.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Yılmaz Polat:hesabıma nasıl ulaşılabirlm yardımcı olabilirmsnz ...
  • Gunel:Arkadaslar yahoo mail sifremi unuttum. Yedek maild...
  • Alpay:Ard arda 7542 şifresini deneyin oluyo...
  • metehan:f9 tuşu windows ta ne işe yarıyor...
  • Melisa:Whatsappa girebiliyor mu ?...
  • Ada:Acaba olabilirm I bende eçok kötüyüm hastalık dedi...
  • Kadir:Hocam vardır bir çözümü derken sizi buldum, çok te...
  • erhan:makale için faydalandım.teşekkürler......

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir