Hard Disk Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Hard Disk Satın Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Hard diskler bilgisayarlarınızın hafızasıdır. ’lerinizin içerisinde işletim sisteminiz, müzik, video ve resimleriniz bulunur. Bilgisayarınızın önemli donanım bileşenleri arasında ’ler vardır. Özellikle sakladıkları verinin hiçbir şekilde kaybolmasını istemeyen uzun süre dayanıklı ve iyi bir performans gösterecek isteyenler bu satın alma rehberini incelemeliler. Özellikle normal kullanıcıları aldatacak şekilde büyük puntolarla hard diskin kapasitesini ön plana çıkartarak kullanıcıları yanıltırlar. ’ten performans için yalnızca kapasite özelliği yeterli değildir.

Kullanıcıların kapasite dışında dikkat etmesi gereken diğer özellikler ise boyutundan bağlantı tipi, ön bellek ve dönüş hızı hard disk’inizin performansını etkilemektedir. Size en uygun hard disk hangisi sırası ile terimleri anlatacağız.

Hard disk satın alırken en önemli şey kapasite. Günümüzde har diskler artık TB seviyelerine kadar çıkmış durumda, sürekli gelişen bilgisayar dünyasını düşünecek olursanız oyunlar, filmler ve tabi ki programların kapladıkları alanlar giderek artmakta buda daha çok alan kaplamasına neden olmakta, yüksek kapasiteli bir hard disk seçmeniz sizi uzun bir süre hard disk ihtiyacı gerektirmez. Hard disklerde kapasite arttıkça fiyatta buna bağlı olarak artar.

Bilgisayarınızı bir film, dizi veya müzik deposu haline getirmeyi düşünüyor, en so n çıkan oyunlarla doldurup bunları aynı zamanda arşivlemek istiyorsanız alabildiğiniz en yüksek kapasitede hard disk almayı tercih etmelisiniz.

Eğer bu tip bir kullanıcı olmayacak film ve müziklerinizi kısıtlı tutmayı düşünüyorsanız orta sınıf kapasiteye sahip hard disk işinizi görecektir. Daha alt seviyede bir kullanıcı iseniz örneğin bilgisayarınızı yalnızca iş amaçlı ofis ve benzeri programlar için kullanacaksanız alt ve orta sınıf hard diskler işinizi rahatlıkla görecektir. Böylece hard diske masraf etmeyerek bunun için ayıracağınız bütçenizi işlemci veya RAM’a yatırarak bilgisayarınızdan daha yüksek performans elde edebilirsiniz.

Hard disk’inizin performansını etkileyen faktörlerden biri de dönüş hızıdır. Piyasada en çok 5400 ve 7200 ‘lik sabit diskler bulunuyor.

RPM: Revolution Per Minute – Dakikadaki devir sayısı

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir