Hızlı Format Virüsleri Siler mi

Hızlı Format Virüsleri Siler mi

Hard diske, diske, flaş belleğe yada hafıza kartına hızlı atılırsa içindeki virüs, spybot, malware gibi casus silinir mi? Quick format da bilinen hızlı format atıldığı diskinizdeki tüm bilgiler silinir. İçerik boş görünür fakat virüslerde silinir mi? Aslında hızlı format yada normal format attığınızda virüsler silinir. Çünkü bu durumun format şekli ile ilişkisi bulunmamaktadır. Zira her iki yöntemde diskteki verilerin indeksleri silinir ve indeksi silinen virüslerin kendi kendine çalışması mümkün değildir.

Hızlı Format işlemini yaptıktan sonra virüslerin Windows’unuza bulaşması imkânsızdır. Eğer sürücünün başlığı silinmiş ise o zaman diskteki dosyaları indekslemek mümkün değildir. Buradaki verilere özel yazılımlar ile erişilebilir fakat hiç bir şekilde hiç bir şey çalıştırılmayacaktır.

Bir disk için normal biçimlendirme yapmayı seçtiğiniz zaman biçimlendirdiğiniz birimdeki dosyalar silinir buna virüs gibi casus yazılımlarda dahildir. Sabit diskte bozuk kesim taraması yapılır. Birimi biçimlendirmek için geçen sürenin çoğu bozuk kesim taramasına harcanır.

seçeneğini seçmeniz halinde ise biçimlendirme bölümündeki dosyaları siler ancak bozuk kesim taraması yapmaz. Bu seçeneği yalnızca sabit diskiniz önceden biçimlendirildiyse ve sabit diskin zarar görmediğinden eminseniz kullanabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar