Hızlı Format Virüsleri Siler mi

Hızlı Format Virüsleri Siler mi

Hard diske, SSD diske, flaş belleğe yada hafıza kartına hızlı format atılırsa içindeki virüs, spybot, malware gibi casus yazılımları silinir mi? Quick format olarak da bilinen hızlı format atıldığı zaman diskinizdeki tüm bilgiler silinir. İçerik boş görünür fakat virüslerde silinir mi? Aslında hızlı format yada normal format attığınızda virüsler silinir. Çünkü bu durumun format şekli ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Zira her iki yöntemde diskteki verilerin indeksleri silinir ve indeksi silinen virüslerin kendi kendine çalışması mümkün değildir.

Hızlı Format işlemini yaptıktan sonra virüslerin Windows’unuza bulaşması imkânsızdır. Eğer sürücünün dosya sistemi başlığı silinmiş ise o zaman diskteki dosyaları indekslemek mümkün değildir. Buradaki verilere özel yazılımlar ile erişilebilir fakat hiç bir şekilde hiç bir şey çalıştırılmayacaktır.

Bir disk için normal biçimlendirme yapmayı seçtiğiniz zaman biçimlendirdiğiniz birimdeki dosyalar silinir buna virüs gibi casus yazılımlarda dahildir. Sabit diskte bozuk kesim taraması yapılır. Birimi biçimlendirmek için geçen sürenin çoğu bozuk kesim taramasına harcanır.

Hızlı biçimlendirme seçeneğini seçmeniz halinde ise biçimlendirme bölümündeki dosyaları siler ancak bozuk kesim taraması yapmaz. Bu seçeneği yalnızca sabit diskiniz önceden biçimlendirildiyse ve sabit diskin zarar görmediğinden eminseniz kullanabilirsiniz.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir