İnternet ve Bilgisayarın Tarihi Geçmişi Kısaca

İnternet ve Bilgisayarın Tarihi Geçmişi Kısaca

ve bilgisayar terimleri genelde bir arada geçer. Peki ve ? Kısaca ikisinin tarihine bir göz atalım. , tüm dünyadaki bilgisayar ağlarını ve kurumlardaki bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim sistemi yada ağıdır. Türk Dil Kurumu kelimesi yerine genel ağ kullanılmasını tavsiye ediyor. kısaca net olarak da tanımlanmaktadır. , çok protokollü bir ağdan oluşur. Doğrudan bağlı olmasa da kurduğunuz ağlarda varsa aslında birbirine bağlıdır. Binlerce özel ağlar ile devlet hatta askeri ağların birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. İlk denemesinin 150 bilgisayar ile başladı ve her geçen gün yeni bilgisayarların bu ağa eklenmesi ile ortaya çıktı. Burada bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilmektedir. üzerinde elektronik postalar gönderebilir, anlık mesajlaşabilir, istediğiniz bilgiye kolayca erişebilirsiniz.

İnternet’in geçmişi ise hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanmaktadır. 1980’li yıllarda Ulusal Bilim Vakfı tarafından yeni bir ABD omurgasının finansmanı için toplanan özel fonlar, Dünya çapında katılım ve birçok özel ağın birleşmesine katkıda bulunmuştur.

Bilgisayar ise internetin kullanıcı ile buluştuğu yüzdür diyebiliriz. Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilir. İlk elektrikli bilgisayarın ismi ENIAC’tır ve bugünkü bilgisayarların yanında devhasa büyüklüklere sahiptir. Bilgisayarlar çok farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Günümüzde bilgisayarlar bir kalp pili içerisine sığabilecek boyutlara kadar küçültülmüştür. Şu anda kullanmakta olduğumuz bilgisayar Intel’in ilk işlemci unvanına sahip olan 4004’ten sonra bilgisayar teknolojisi gidere hız kazanmıştır ve devamında ise günümüz bilgisayarlarına gelene kadar yatırımlar hiç eksik olmamıştır. İstenilen yazılımın saklanabilmesi ve istenilen zamanda çalıştırabilmesi nedeni ile bilgisayarlar çok yönlüdür. Bu teknolojiyi devasa bir hesap makinesinden ayıran ana özellik denilebilir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Kbrkyn:Bana yardımcı olabilirmisiniz bundan 5 yıl önce fa...
  • gülay:7542 arıyorum şifre istiyo ben bi şifre koymadım n...
  • Fatoş Çiçek:2 tane face hesabımı sildim ama açmak istiyorum LÜ...
  • admin:Merhaba, 555 entegresinin 1. Ayağının altındaki se...
  • Ferhat..:Merhaba. Bu devrenin artı kısmını gördüm fakat eks...
  • şevki:Maalesef bir şeyler ters gitti. Yüksek eğitimli...
  • admin:Yazılımı kullanmayı denediniz mi?...
  • Bulent:Merhaba chkdsk F:/r raw için işe yaramıyor....

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir