İnternet ve Bilgisayarın Tarihi Geçmişi Kısaca

İnternet ve Bilgisayarın Tarihi Geçmişi Kısaca

İnternet ve bilgisayar terimleri genelde bir arada geçer. Peki internet ve ? Kısaca ikisinin tarihine bir atalım. İnternet, tüm dünyadaki bilgisayar ağlarını ve kurumlardaki bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim yada ağıdır. Türk Dil Kurumu İnternet kelimesi yerine genel ağ kullanılmasını tavsiye ediyor. İnternet kısaca net olarak da tanımlanmaktadır. İnternet, çok protokollü bir ağdan oluşur. Doğrudan bağlı olmasa da kurduğunuz ağlarda internet varsa aslında birbirine bağlıdır. Binlerce özel ağlar ile devlet hatta askeri ağların birbirine bağlanmasıyla oluşmuştur. İlk internet denemesinin 0 bilgisayar ile başladı ve her geçen gün yeni bilgisayarların bu ağa eklenmesi ile ortaya çıktı. Burada bilgisayarlar arasında bilgi çeşitli protokollere göre paketler halinde transfer edilmektedir. İnternet üzerinde elektronik postalar gönderebilir, anlık mesajlaşabilir, istediğiniz bilgiye kolayca erişebilirsiniz.

İnternet’in geçmişi ise hataya dayanıklı, sağlam ve özel bir bilgisayar ağı kurmak isteyen Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından 1960 yılındaki araştırmalara dayanmaktadır. 1980’li yıllarda Ulusal Vakfı tarafından yeni bir ABD omurgasının finansmanı için toplanan özel fonlar, Dünya çapında katılım ve birçok özel ağın birleşmesine katkıda bulunmuştur.

Bilgisayar ise internetin kullanıcı ile buluştuğu yüzdür diyebiliriz. Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilir. İlk elektrikli bilgisayarın ismi ENIAC’tır ve bugünkü bilgisayarların yanında devhasa büyüklüklere sahiptir. Bilgisayarlar çok farklı şekillerde karşınıza çıkabilir. Günümüzde bilgisayarlar bir kalp pili içerisine sığabilecek boyutlara kadar küçültülmüştür. Şu anda kullanmakta olduğumuz bilgisayar Intel’in ilk işlemci unvanına sahip olan 4’ten sonra bilgisayar teknolojisi gidere hız kazanmıştır ve devamında ise günümüz bilgisayarlarına gelene kadar yatırımlar hiç eksik olmamıştır. İstenilen yazılımın saklanabilmesi ve istenilen zamanda çalıştırabilmesi nedeni ile bilgisayarlar çok yönlüdür. Bu teknolojiyi devasa bir hesap makinesinden ayıran ana denilebilir.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar