seo dersleri

İşlemci Yavaş Çalışıyor Nasıl Düzelir

İşlemci Yavaş Çalışıyor Nasıl Düzelir

İşlemci çok yavaş çalışıyor nedeni nedir? Eğer işlemcinizin çok yavaş çalıştığını düşünüyorsanız bunun nedenini tespit etmeli ve bu sorunu gidermelisiniz. Bunun için ilk önce işlemcinizin gerçekten yavaş mı çalıştığını yoksa yeteri kadar performans gösteriyor da yazılımsal bir sorun mu var bunu anlamalısınız. Bunun için sizlere iki tene yazılım programı önereceğiz. Bunun için işlemcinizin saat hızını, sıcaklığını takip edecek ’nuzu tam performans kullandırıp aynı özelliklere sahip diğer işlemciler ile kıyaslayacağız. Böylece işlemcinizin durumu da ortaya çıkacaktır.

(CPU) Yavaş Olmasının Nedeni ve Çözümü

işlemci performans sorunlarının geneli yanlış ayar yapılmış BIOS ve ısınmadan kaynaklı problemlerden kaynaklanmaktadır. Bunun için ilk olarak CPU-Z (www.cpuid.com) adlı ücretsiz yazılımı indirin bu yazılım ile işlemcinin saat hızını kontrol edebilirsiniz. Daha sonra işlemcinizi tam performansta çalıştırmak için Cinebench (http://www.maxon.net/en/products/cinebench) programını yükleyip test yapacaksınız. İşlemciniz son aşamasına kadar zorlanacaktır. Bu noktada işlemciye yüklenmek gerekiyor çünkü işlemci çekirdekleri yalnızca yüksek işlem gücüne ihtiyaç duyulduğunda saat hızlarını artırıyor. Saat hızında herhangi bir yanlışlık yoksa Cinebench skorunu internet üzerinden başka kullanıcıların aynı işlemciyle elde ettiği sonuçlarla karşılaştıra bilirsiniz. Elde ettiğiniz skor diğer sonuçlarla aynı seviyede olmalı. Eğer sonuçlarda herhangi bir problem görünmüyorsa işlemci yavaş değildir, sisteminiz ile ilgili farklı bir sorun olduğu anlamına gelir.

İşlemciniz aşırı ısınıyorsa kasanızı açın, soğutucunuzu çıkarın, sağlam bir temizlik yapın, termal macunu yenileyin ve kasanızdaki diğer fanları da elden geçirin. Aynı zamanda bir BIOS güncellemesi sorunuzu çözmeye yeterli olabilir.

Konu İle İlgili Görüşlerinizi Buradan Paylaşabilirsiniz.

facebook twitter youtube google+ feedburner feedburner