Joint Photographic Experts Group (JPEG) Nedir Kısaca

Joint Photographic Experts Group (JPEG) Nedir Kısaca

nedir, ne işe yarar? resim formatının avantajları ve dezavantajları nelerdir? hakkında kısa bilgi. Özellikle fotoğrafların saklanması ve dağıtılmasında kullanılan, yüksek sıkıştırma performansıyla dikkat çeken bir grafik formatı. İnsan gözünün, yokluğunu algılayamadığı tekrarlanan renk tonlarını tek bir renk olarak kabul ederek sıkıştırma sağlar, bu yüzden kayıplı bir formattır. renk paletinin 16 milyon renk desteği vardır. Fotoğraflarınızı ’e çevirirken maksimum kalite değerini seçerseniz, fotoğrafın orijinalini formatında olan kopyasından ayırmanız zorlaşacaktır.

Kalite değeri düşürüldükçe oluşan zaaflar gözle görülebilir hale gelirler. JPEG formatının tercih edilmemesi gereken imaj tipleri akış diyagramları, yazıların ağırlıklı olarak kullanıldığı ve kenarları kesin sınırlarla belirlenmiş objelerin sık olduğu grafikler olarak özetlenebilir. JPEG dosyaları bu tür grafiklerde kullanıldığında özellikle sıkıştırma oranı yüksek seçildiğinde kenar çizgilerinde bozulmalara, yağlanmaya ve bembeyaz olması gereken renklerde koyulaşmaya yol açar.

JPEG’in Avantajları Nelerdir: 16 milyon renk desteği sayesinde fotoğraflarınızda herhangi bir renk kaybına yol açmaz, yüksek sıkıştırma oranı sunar, web sayfalarında ve günlük hayatta sıklıkla kullanılır.

JPEG’in Dezavantajları Nelerdir: Kayıplı bir grafik formatıdır, orijinal grafik dosyaları yüksek sıkıştırma oranı seçilerek JPEG’e çevrildiğinde görüntüdeki bozulma rahatsız edebilir.

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Silver:Zaten hayatimizda tonlarca sifre var b.k var gibi ...
  • Anonim:Android mi Sürümü kaç...
  • Osman:Bu bilgiyi arıyordum. 5 blogumu da diğer maile dev...
  • Gözde:Lütfen yardımcı olun gozde.2811@hotmail .com bu ad...
  • Gzde:Bana ulaşabilir misiniz? Lütfen silinen facemi tek...
  • obedeay:instagramda fotoğraf lar üzerine nasıl link ekleni...
  • Volkan aras:Whatsapp üzerinden yazbilirmisiniz azerbaycandayım...
  • Davut Selek:Lütfen kapatılan Facebook hesabımın tekrar açılmas...
  • Davut Selek:Herkese kapalı olan gereksiz adlı bir sayfamda yas...

Sponsorlarımız

Minecraft Apk indir