Kalıcı Belleklerin Bakımı Nasıl Yapılır

Kalıcı Belleklerin Bakımı Nasıl Yapılır

Harddisk, flaş bellek, hafıza kartı gibi depolama birimlerinin bakımlarını yapmak teknik anlamda mümkün değil ancak yazılımsal olarak hafıza birimlerinize bakım yapabilirsiniz. Böylece sabit disklerinizi hızlandırabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz. Disklerinizin dosyalama sistemini düzenleyerek cihazlarınızı daha az yormuş olursunuz ve BAD SECTOR oluşumunu önleyerek veri kaybını önleyebilirsiniz. Böylece sizin için önemli olan dosyaların zarar görmesini de engellemiş olursunuz.

Bellek Bakım ve Onarım İşlemleri

Hata Denetimi Yapma

İlk olarak diskinize Hata Denetimi yapacağız. Bunun için ilk olarak Bilgisayar ikonuna tıklıyorsunuz buradan taratmak istediğiniz diskin üzerine gelip sağ tıklayıp açılan menüden Özellikler seçeneğine tıklıyorsunuz. Üst kısımda yer alan Araçlar sekmesine tıklıyorsunuz. Hata denetimi sekmesinden Şimidi Denetle… butonuna tıklıyorsunuz. açılan pencereden “Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt” ve “Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış ” kutucuklarını işaretleyiniz ve Başlat butonuna tıklayınız.

Hata Denetimi

Disk Birleştirme Yapma

Diskinize hata denetimi yaptıktan sonra Disk Birleştirme yapacağız. Disk Birleştirme hata denetimi ile aynı yerde yer almaktadır. İlgili sürücüyü seçip Diski Birleştir butonuna basmanız yeterlidir.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.