Kendi Harici Diskinizi Kendiniz Yapın

Kendi Harici Diskinizi Kendiniz Yapın

USB disk nasıl yapılır, evde kendi USB diskinizi kendiniz yapın, bu makalemizde kendi USB diskinizi yapmayı öğreneceksiniz. Böylece kendi diskinizin kapasitesini kendiniz belirleyebilir, evde boşta duran bir disk varsa harici olarak kullanabilir ve ucuza getirebilirsiniz. 2.5 inç ve 3.5 inç boyutlarındaki sabit disklerin yapısal farklılıkları bu şekilde. 2.5 inç olan diskler küçük olmalarının yanı sıra daha ince ve daha hafif ancak söz konusu performans ve kapasite olduğunda 3.5 inç disklerin yanından bile geçmiyorlar. 3.5 inç disklerin GB başına birim fiyatları da 2.5 inç disklere göre çok daha uygun seviyede.

Montajımız sırasında performansa ve kapasiteye yönelik bir 3.5 inç harici sabit disk oluşturduk. Kutumuzu alüminyumdan üretilmiş şık ve lüks bir modelden yana tercih ettik. Kutunun üretiminde kullanılan alüminyum malzeme plastiğe göre oluşan ısının dağıtılmasında çok daha etkin rol oynuyor. Kutumuzda ayrıca taze hava girişi sağlayan ızgaralar var.

Kutu seçerken ucuz olan ürünlerden biraz uzak durmaya çalışın. Kullanmaya başladıktan sonra boyaları dökülen, koruyucu içermediğinden dolayı diskin içinde sallandığı bir kutu size kısa zamanda çok daha fazla dert ve fatura çıkaracaktır. Tercih edeceğiniz yüksek kalitede ve pratik bir kutu uzun yıllar diskinizle birlikte çalışmayı garanti edecektir.

Tercih edeceğiniz kutunun geleceğe yönelik olması açısından SATA arabirimini desteklemesinde fayda var. Üreticiler artık yüksek kapasite sunan ürünlerde IDE arabirimini tercih etmemeye başladılar. Bir zaman sonra IDE arabirimi tamamen dışlandığında yeni bir kutu almak istemiyorsanız diskinizi de kutunuzu da mutlaka SATA standardı kapsamında seçin.

Montaj sırasında ürünün kutusundan gelen kitapçıktan faydalanabilirsiniz. Daha önceden ampul değiştirmişliğiniz varsa korkacak bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Üst sınıf kutularda resimden de görebileceğiniz gibi vidasız disk montajı yapabilmek mümkün oluyor. Böylece kutudan diski sökmek ve yenisini takmak saniyeler içinde gerçekleşiyor.

Kutu tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli nokta da arabirimler. USB arabirimi standart olarak sunuluyor ve bazı modellerde ağ bağlantısı, FireWire ya da eSATA bulunabiliyor. Eğer paylaşımlı kullanım planlıyorsanız sizin için en uygunu ağ desteği sunanlar olacaktır, fakat bu tip kutuların biraz daha fiyatlı olduğunu unutmayın!