Keylogger Nedir Nasıl Anlaşılır

Keylogger Nedir Nasıl Anlaşılır

Keylogger bilgisayarınıza sızan ve klavyenizden yaptığınız tüm işlemleri kayıt altına alan kayıtları istenen yere gönderen bir virüs çeşididir. Keylogger’lar size fark ettirmeden çalışır ve sistemi yormaz bu nedenle korunmak için mutlaka iyi bir antivirüs yazılımı ile Anti-Spyware programı kullanmalısınız. Özellikle sahte antivürüs ve güvenlik yazılımlarından uzak durmalısınız. Warez programlar paylaşan sitelerden uzak durmalı gerekiyorsa programların ücretsiz güvenli versiyonları kullanmalısınız.

Güvenlik Amaçlı Keyloggerlar

Bu Keylogger çeşidi ebeveynlerin çocuklarını internet başındayken ne yaptığını kontrol etmek veya işyerinizdeki bilgisayara isteğiniz dışında bilirlerinin kullandığından şüphe etmeniz durumunda tamamen sistem yöneticisinin bilgisi dahilinde yüklenen yazılımdır.

Saldırı Amaçlı Keyloggerlar

Güvenliğinizi tehdit eden keyloggerlar çeşitli yollar ile bilgisayarınıza sızar. En çok kullanılan yöntem bir programın içine keylogger yerleştirilerek sisteminizde çalıştırılmasıdır. Bu daha çok warez sitelerden indirilen programlar ile yapılır. Anlık mesajlaşma programları üzerinden bir saldırgan tarafından size herhangi bir dosya ile gönderebilir.

Keylogger Nasıl Anlaşılır

İyi bir antivürüs programı kullanın ve kullandığınız antivirüs programı mutlaka üst sürüm bir model olmalıdır. Bunu yanı sıra sisteminize anti-spyware programı yükleyin ve bilgisayarınızda herhangi bir keylogger olup olmadığına dair bu programlarla taratın.

Ctrl+Alt+Del tuş kombinasyonuna aynı anda basınız ve Windows Görev Yöneticisi’ni çalıştırın. Buradan pencerenin üst sekmesinde bulunan Uygulamalar ve İşlemler sekmelerinin anormal bir uygulama olup olmadığını kontrol edin.

Eğer sisteminizde bir Keylogger var ve güvenlik programınız ile sildiyseniz bilgisayarınızda daha önce girdiğiniz sizin için önemli olan tüm şifrelerinizi yenileyiniz. Özellikle banka hesabınızı mutlaka kontrol edin gerekiyorsa telefonla bankanızı arayıp yeni bir şifre tanımlayınız.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.