Klavyedeki Windows Tuşunu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Klavyedeki Windows Tuşunu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows tuşu nasıl pasif hale getirilir. Windows tuşu ve işlevini değiştirme yöntemi nedir? Windows işletim sistemli bilgisayarlarda klavyedeki Wirıdows tuşuna basıldığında Başlat menüsü görüntüleniyor. Başlat menüsünün yer almadığı Windows 8 işletim sisteminde ise Başlangıç ekranı açılıyor. Tam ekran çalışan herhangi bir uygulama kullanıyorsanız veya oyun oynuyorsanız Windows tuşuna yanlışlıkla bastığınızda sinir bozucu şekilde uygulamanın simge durumuna alındığını ve Başlat menüsü ya da Başlangıç ekranının açıldığını görmüşsünüzdür. Bu durum özellikle oyuncular için büyük sıkıntılar doğuruyor, simge durumuna alınan oyuna tekrar dönene kadar otomobilin kaza yapması, yönettiğiniz adamın karnının mermilerle dolması veya takımınızın gol yemesi mümkün. Windows tuşunu devre dışı bırakmak oyun keyfinizin baltalanmasını engelleyebilir. Bu işlem için ücretsiz SharpKeys yazılımını kullanabilirsiniz. SharpKeys programı ile Windows tuşunu devre dışı bırakmak oldukça kolay.

SharpKeys Nasıl Kullanılır

SharpKeys indirme bağlantısından indirebileceğiniz SharpKeys yazılımı Windows işletim sistemlerinde sorunsuzca kullanılabiliyor. Yazılımı sisteminize indirip kurduktan sonra çalıştırın. Windows tuşunu devre dışı bırakmak için öncelikle yazılım arayüzündeki “Add” butonuna tıklayın. Açılan pencerede sol bölümde yer alan “Map this key (From key)” listesinden Windows tuşunu bulmanız gerekiyor. Ya da kolay seçim için alt bölümdeki “Type key” butonuna tıklayabilir ve daha sonra klavyenizdeki Windows tuşuna basabilirsiniz. “To this key (To key)” başlıklı listede ise ilk sıradaki “Turn Key Off” u seçin. Ardından “OK” butonunu kullanın.

Son olarak ana penceredeki “Write to Registry” butonunu kullanarak işleminizin Kayıt Defteri’ne yazılmasını sağlayın. Değişikliğin aktifleştirilebilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Sistemi yeniden başlattığınızda Windows tuşunun devre dışı bırakıldığını göreceksiniz. Böylece oyunlarda Windows tuşunun yarattığı sıkıntıları geride bırakmış olacaksınız.

SharpKeys yazılımı yalnızca Windows tuşunun devre dışı bırakılması işlevine sahip değil. Yazılım ile Windows tuşunun dışında klavyede yer alan başka tuşları da aynı adımları izleyerek devre dışı bırakabilirsiniz. Ayrıca sık kullanılmayan bazı tuşlara farklı işlevler kazandırarak bilgisayar kullanım deneyiminizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Bunun için ikinci aşamada işlevini değiştirmek istediğiniz tuşu “Map this key (From key)” bölümünden seçip “To this key (To key)” bölümünden yeni bir işlev belirleyebilirsiniz.

SharpKeys İndirme Linki
https://sharpkeys.codeplex.com/

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.