Kötü Yazılımları ve Virüsleri Temizlemenin Yolları Nelerdir

Kötü Yazılımları ve Virüsleri Temizlemenin Yolları Nelerdir

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça virüs ve casus yazılımlarda giderek artmaktadır. Bu ark niyetli yazılımları temizlemek için görevlerini layığı ile yerine getirdiklerini düşündüğümüz pek çok yazılım tam olarak görevini yapamadığı için sistemimiz başkalarının kontrolüne geçer. Bu kötü yazılımlar nedeni ile Bilgisayarlar gerektiği sürede tepki vermiyor ve internet sayfalarında gezinirken dahi pek çok zorluklarla karşılaşıyoruz. Reklam içerikli virüsler İnternet tarayıcılarına yerleşiyor ve kullanıcıları çileden çıkartıyor.

Sistem Temizliği Nasıl Yapılır

İlk olarak Windows işletim sisteminizin Denetim Masası ayarlarına giriyorsunuz ve burada bulunan Programlar ve Özellikleri simgesine tıklayıp açılan listeden bilmediğiniz programları kaldırıyorsunuz. Özellikle Toolbar’lara dikkat etmenizi öneririz.

AdwCleaner ile Virüs Temizlemek

AdwCleaner kullanıcılara ücretsiz sunulan Windows 8 / Windows 7 / Vista / WinXP / Windows 8.1 işletim sistemi destekli ücretsiz bir yazılımdır. Bilgisayarınıza zaman içerisinde yüklediğimiz tüm uygulamalar ve yanlışlıkla sistemimize bulaşan adware ve malware benzeri zararlı yazılımlar sisteminizin yavaşlamasına hatta çökmesine neden olur. Özellikle internet tarayıcınızın anasayfasını değiştiren programlardan, veri hırsızlığı sağlayan yazılımlardan kurtulabilirsiniz.

AdwCleaner Nasıl Kullanılır

AdwCleaner’ı setup yani kurulum yapmadan tıklayıp doğrudan çalıştırabilirsiniz. Program açıldıktan sonra virüs taraması yapmak için Scan butonuna basıp taramayı başlatabilirsiniz. Virüs taraması tamamlandıktan sonra karşınıza tüm tehtidlerin listesi sunulacaktır. Üst menüden Clean‘e tıklayarak sisteminizden temizleyebilirsiniz.

AdwCleaner İndirme Linki
http://general-changelog-team.fr/en/tools/15-adwcleaner

Kötü Amaçlı Yazılımları Kaldırma Programı

Malwarebytes adlı yazılım bir önceki tanıttığımız AdwCleaner programının aksine ücretli bir yazılımdır. Alanının en iyilerinde olan yazılım bilgisayarınıza tam bir virüs taraması yaparak güvenliğinizi üst düzeye çıkartır. Program size deneme süresi sunmaktadır. Bu nedenle programı yükleyin ve sisteminizi temizledikten sonra artık kaldırabilirsiniz. Programın Türkçe dil desteği bulunduğundan kullanırken hiç zorlanmayacaksınız. Program Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, (32-bit, 64-bit) seçeneklerini desteklemektedir.

Malwarebytes İndirme Linki
http://www.malwarebytes.org/downloads/