Kurulumsuz Taşınabilir Programlar

Kurulumsuz Taşınabilir Programlar

Yüklemeden kullanabileceğiniz bu programlar sayesinde gittiğiniz her yere yanınızda götürebilirsiniz kurulum gerektirmeyen bu taşınabilir programlar sayesinde özellikle kısıtlama getirilmiş bilgisayarlarda bu programlar kullanıcılara oldukça kolaylık sağlamaktadır. Bazı yazılım firmaları ürettiği programları doğrudan çalıştırılabilir şekilde yayınlamakta bazı web siteleri ise programları kurulumsuz çalıştırılabilir halde yayınlamaktalar. Şimdi kurulum gerektirmeden çalıştırılan programları inceleyelim.

Media Player Classic

Real Media, Quicktime, Flash ve Swf gibi birçok biçimi çalabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bozuk ya da yarım kalan dosyaları da oynatabiliyorsunuz.

QuotePad

QuotePad, kolay kullanıma sahip, ücretsiz bir not alma aracı. Program özellikle internet sayfalarındaki önemli bulduğunuz metinler not etmek için birebir. Yazılım, bizleri kopyala/yapıştır zahmetinden kurtarıyor. Not almak istediğiniz metni seçip Ctrl+Shift+Q tuş kombinasyonları ile program panosuna kopyalayabiliyorsunuz. Programı portable olarak kullanmak isterseniz kurulum aşamasında “Install In Portable Mode” seçeneğini işaretleyiniz.

CDBurnerXP

CD-R, CD-RW DVD R/RW DVD-R/RW disklerine yazabiliyorsunuz. Ayrıca ISO imaj dosyalarını da yazdırabiliyorsunuz.

FastStone Capture

Tüm ekran ya da belirlediğiniz bir alanın görüntüsünü alabiliyorsunuz. Aynı zamanda ekran aktivitelerini video olarak kayıt edebiliyorsunuz.

Foxit Reader

Foxit Reader çoklu dil desteği sunan, ücretsiz PDF Reader uygulamasıdır. Foxit Reader, Adobe Reader’a göre daha hızlı yüklenir ve düşük konfigürasyonlu PC’lerde daha iyi performans sunar. Programın diğer özellikleri aşağıdaki gibidir.

VDownloader

Youtube, Metacafe ve Dailymotion gibi sitelerden video indirebiliyorsunuz. Dilerseniz indirdiğiniz videoları AVI, MPG, MP4 ve MP3 formatlarına çevirebiliyorsunuz.

Total Commander

Dosyalarınızın üzerinde hemen hemen her türlü işlemi kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

Notepad++

Birçok programlama dilini destekleyen, ücretsiz kaynak kodu editörünün yeni sürümü indirilmeye ve kullanıma hazır. Windows ortamında çalışan GPL lisansına sahip program C++ ortamında Win32 ve STL ile yazıldı.

CCleaner

Bilgisayarınızda bulunan geçici, gereksiz dosyaları tespit ederek sisteminizden kaldırabiliyorsunuz.

Revo Uninstaller

Gereksiz dosyaları, tarayıcı geçmişini geri dönüşümsüz olarak silebiliyorsunuz.

YouTube Downloader HD

YouTube Downloader HD, YouTube sitesinden video indirmek için hazırlanmış ücretsiz bir programdır. YouTube Downloader HD programının en önemli özelliği, eğer videonun yüksek çözünürlüklü ve yüksek kaliteli versiyonu varsa indirebilmenizi sağlıyor.

TeamViewer

Herhangi bir bilgisayara ya da sunucuya bağlanarak uzaktan kontrol edebiliyorsunuz.

FrostWire

Müzik, video, resim gibi birçok dökümanı internet ağını kullanarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

GreatNews

Web sitelerine bağlanmak zorunda kalmadan, sitelerdeki güncel içeriğe ulaşabiliyorsunuz.

aMSN

aMSN, sadece MSN protokolünü destekleyen bir anında mesajlaşma yazılımıdır. Program standart IM yazılımlarının ortak özelliklerine, çoklu dil ve web kamerası desteğine sahiptir.