MAC Adresi Nasıl Öğrenilir Resimli Anlatım

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir Resimli Anlatım

Mac adresi nedir? Ne işe yarar ve nasıl öğrenilir konusuna değineceğiz. Mac adresi nedir ilk olarak bunu bir inceleyelim, Her ethernet kartının üretimden itibaren kendine ait bir tanımlama numarası verilir bu tıpkı insanlara verilen TC kimlik numarasına benzer çünkü her karta özel verilir. Bu tanımlama numarasına kısaca MAC adresi denir. Açılımı ise Media Access Control’dür. MAC adresin bir diğer adı da Fiziksel Adrestir. MAC adresleri değiştirilemiyor. Peki MAC adresi nasıl öğrenilir işte resimli anlatım…

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir

MAC adresinin ne olduğunu kısaca anlattık şimdide nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız. ilk olarak Başlat menüsüne giriyorsunuz buradan Çalıştır aracına tıklayınız ve çıkan ekrana cmd yazıp Enter tuşuna basınız.

calistir

Cmd ekranı karşınıza çıktığında ipconfig/all yazıp Enter tuşuna basıp bilgisayarınıza bağlı tüm ağ bağlantıları listelenecektir. Örneğin bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız Wireless Kablosuz Ağ Bağlantısı, Yerel Ağ Bağlantısı, DNS gibi Mac adresleriniz yani Fiziksel Adresleriniz listelenecektir. Burada Fiziksel Adres satırının karşısındaki resimden de daha iyi görebilirsiniz. Bu sizin MAC adresinizdir.

mac-adresi

MAC adresi yani Fiziksel Adres 6 oktet ve 48 bitten oluşmaktadır. Bu 6 oktetin 3 okteti IANA yani Internet Assigned Numbers Authority tarafından belirlenir. (INNA, İnternet Tahsisli Sayılar Kurumu’dur.) Eğer bir firma Ethernet Kartı üretecekse ilk önce IANA firmasına başvurmak zorundadır. Firma başvuruyu yapan firmaya 3 oktetli bir sayı verir ve son okteti firmanın kendisine bırakır. Böylece aynı MAC adresine sahip Ethernet kartları üretilmez ve her Ethernet kartı kendine ait bir fiziksel adrese sahip olmuş olur.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar