Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi Ekran Hatası Çözümü

Mavi ekran hatasının nedenlerini ve çözüm yollarını bu makalemizde bulabilirsiniz. Blue Screen of Death kısaca BSOD olarak da bilinen bu hata Windows işletim istemi kullanan kullanıcıların baş belası sorunlarından bir tanesidir. Bu sorundan kurtulmak için izlemeniz gereken adımları anlatacağız. Eğer bu sorunu aşağıda anlatmış olduğumuz ilgili adımlardan sonrada alırsanız Windows işletim sistemini yeniden yüklemeniz gerekir. Mavi ekran sorunlarının çözüm yolları…

Mavi Ekran Hatasının Çözümü

ile karşılaşan kullanıcıların ilk yapması gereken hatada yer alan kodu not almak ve Google’da bu hataya neden olabilecek sorunlar hakkında araştırma yapmaktır. Mavi ekran hatalarının en büyük nedeni genellikle donanım sürücüleri. Sisteminize kısa bir süre önce dahil ettiğiniz cihaza şüpheyle yaklaşabilirsiniz. Diğer taraftan yeni oyunlar la birlikte kullanıma sunulan Beta ekran kartı sürücüleri de ciddi sorunlara yol açmakta. Bu sürücüleri Denetim Masası’ndaki “Programlar ve Özellikler” menüsünden kaldırabilirsiniz. Sürücü sisteminizdeki ekran kartı grafik işlemcisi üreticisine göre NVIDIA, AMD veya intel isimlendirmesinde olacaktır. Kaldırma işleminin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve üretici sitesinden WHQL etiketi stabil sürücüyü indirip sisteminize yükleyin.

Bazen mavi ekran hatası kodunu dahi göremeden bilgisayar kendisini kapatabilir. Böyle bir mavi ekran hatası aldığınızda, Windows otomatik olarak bir “minidump” dosyası oluşturur. Bu dosyanın içinde mevcut problem hakkında bilgiler vardır, bu dosyayı hard diskinize kayıt edecektir. Daha sonra bu minidump dosyasını açarak mavi ekran hatanız hakkında bilgi alabilmeniz için kendi tarzında hata kodları üretir. Bu kodları Windows sorun merkezi ile paylaşarak sorun için çözüm arayabilirsiniz.

Mavi ekran hatasında geçen hata kodunu görebilmek için BlueScreenView yazılımından yardım alabilirsiniz.

BlueScreenView İndirme Linki

http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar

  • Emre:Engelleme yurtdışı gelen aramaları engelliyor çoğu...
  • Nejdet Acar:Merhabalar, Öncelikle anlatım için teşekkür ederi...
  • yaşar:merhaba programı indirdim ancak programda convert ...
  • admin:Kapalı şekilde kalmasında herhangi bir sorun olmaz...
  • Burak:Benim telefonum bir kaç kere ne kadar süre kapalı ...
  • Burak:Benim telefonum ben okulda iken kapanmış yani ne z...