MaxBlast – Harddisk Onarma Programı

MaxBlast – Harddisk Onarma Programı

Dikkat bu program bir format atma programı değildir. Format atma işlemi bilgisayardaki bilgilerinizin üzerine tekrar bilgi yazılana kadar size göstermeme işlemidir. Bu program ile harddiskinizi onardığınız taktirde harddiskinizde ki daha önceki bilgileriniz hiçbir şekilde geri gelmez, hardiskinizde ki gürültüyü keser bozulan bat sektörlerini onarır çalışma hızını arttırır. Sorunlu harddiskler için ideal bir harddisk programı…

Max Blast 4 programı Buraya tıklayarak bilgisayarınıza indiriyorsunuz daha sonra indirdiğiniz programı cd ye yazıyoruz. Cd çektiğimiz bu program maxtor firmasının MaxBlast 4 adıyla üretmiş olduğu hdd programının boot cd’si. Biostan boot ayarını cd şeklinde değiştiriyoruz. Tıpkı Windows yüklerken yaptığımız işlemler gibi bilgisayarı Cd’den çalıştırmayı bilmeyenler için anlatalım bilgisayar açılış ekranında DELETE yada F8 tuşuna basarak biosa giriyoruz BOOT menüsünden CD/DVD seçeneğini birinci seçenek yapıyoruz. Ayarları kayıt edip çıkış yapabilirsiniz.
Bilgisayarınız CD den açıldığında karşınızda şu şekilde bir menü olacaktır.

Starting Caldera Dr-Dos bir takım yazı dizisi geçtikten sonra yeni bir ekran karşınıza çıkacaktır.
Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C] burada cd den çalıştırdığımız için c’yi seçiyoruz daha sonra Strike a key to continue şeklinde bir yazı karşınıza çıkıyor, herhangi bir tuşa basarak programın beyaz renkli dil seçim ekranı karşımıza çıkana kadar bekliyoruz burada en üstte bulunan ingilizce seçeneğini tıklayın ve Mouse’nin aktif olduğunu göreceksiniz kısa bir süre sonra karşımıza ekranın sağ tarafında 5 tane seçenek olan bir ekran açılıyor ve en üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçeneğini seçiyoruz karşımıza sözleşme ekranı çıkıyor I Agree dedikten sonra ana sayfaya ulaşıyoruz.

Ekranın sağ tarafında 5 tane seçenek ekrana geri geliyoruz. Üstten 4. olan utilities seçeneğini seçiyoruz açılan ekrandan 3. sıradaki “zero fill drive (full)” seçeneğini seçiyoruz. eğer harddiskinizde aktif bir bölüm varsa burada karşınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacağını söylüyor. Bu durumda ekranın aşağı tarafındaki kutucuğa tıklayıp ileri diyorsunuz. Daha öncede dediğimiz gibi bu işlem format gibi değil harddiskinizi sıfırdan bir bakım işlemi bilgisayarınızın hızına ve harddiskinizin durumuna orantılı olarak işleminiz uzun zaman alabilir. bizim size tavsiyemiz bu işlemi gece yapmanız programı çalıştırıp uyuyabilirsiniz sabaha bitmiş olacaktır. Zira bu işlem 5 ila 10 saat arası bir zaman alır.

DOWNLOAD

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorum (3 Yorum)

 1. ahmet dedi ki:

  ben maxblast 4 ü rar olorak indirdim rar dosyasından iso olarak maxblastı çıkardım
  cd ye yazdım boot u ayarladım starting falan geldi daha sonra c/f seçim ekranı geldi c ye bastığımda hata veriyor f ile çalışıyor ama hdd yi sıfırlamıyor

 2. ali dedi ki:

  slm gardaslar, bu program acaba iso imajli mi nasil indirip yukluyecegiz cd ye onuda belirlerseniz memmun oluruz..

 3. adnan türk dedi ki:

  bende harici bir 2,5 160 gb. HD var ..depo olarak kullanıyordum.2 ye bölünmüştü.50 gb. ve 90gb. olarak 90 gb de bad sektör olduğundan kullanamıyordum.bazı programlarla tek bölüme düşürdüm.bad sektör taraması yaptırdım.diskin başından 20gb ye kadar kısım kısım bad sektör çıktı.gerisi sağlam.
  1-sağlam bölümü kullanabilmem için bad sektörleri nasıl ve hangi program ile kapatabilirim.
  2-yukarda bahsettiğiniz Max Plast 4 programının bad sektörleri düzeltmesi için harici diskimi masa üstü pc ye bağlayıp format atabilirmiyim.?atabilirsem nasıl…yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar