MD5 Checksum Nedir

MD5 Checksum Nedir

MD5 checksum, bir dosyanın orijinali ile aynı olup olmadığını doğrulamak için kullanılan bir çeşit yoldur. Yani MD5 verilerin bütünlüğünü kontrol edebilmek için kullanılan bir şifreleme yöntemidir. Böylece bir web sitesinden indirdiğiniz verinin eksik olup olmadığını veya dosyanın bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz. MD5 matematiksel bir algoritmadır aslında, bu algoritma içeriği kodlamak için 128-bitlik bir data oluşturur. Bu datadaki herhangi bir değişiklik datanın tamamen değiştirir.

MD5 Ne Amaçla Kullanılır

MD5 genellikle dosyaların internette doğru bir şekilde indirilip indirilmediğini kontrol etmede kullanılır. Mesela internetten indirdiğiniz büyük boyutlu bir dosyanın yanında MD5 dosyaları da beraberinde verilir. İnternetten indirdiğiniz dosya MD5 algoritmasından tam olarak geçerse bu dosya eksiksiz bir şekilde ve herhangi bir değişikliğe uğramadan indirmişsiniz demektir.

CheckSum Nedir Ne İşe yarar

Checksum kontol anlamına gelmektedir. CheckSum aslında MD5 ile aynı işlemi yapmaktadır. Aralarındaki fark ise Checksum’un dosya halinde olmasıdır. CheckSum çok fazla indirilen partları kontrol etmede kullanılır.

Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.