Oyundan Sinemaya Uyarlanan Filmler

Oyundan Sinemaya Uyarlanan Filmler

Oyunlardan sinema filmi yapılan oyunlar. Oyundan sinema filmi yapılan filmlerin isimleri nelerdir? Oyun sektörü her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Sinema sektörü de bu yükselişi görmüş olacak ki popüler olan ve popülerliği artan oyunları sinema filmlerine uyarladı. Kendisine konu yaratmakta sıkıntı yaşayan sinema sektörü kitap, gerçek savaş ve hikayelerden sonra oyun sektörü de oldukça iştah kabartıcı bir alandır. Bölümlerini geçmek için günlerce uğraştığınız oyunların film halini görmek sizi biraz şaşırtabilir. Günlerce geçtiğiniz oyun bölümlerinin filmde olmasını beklemeyin tabii, burada oyunun konusu ve oyundaki karakterler baz alınarak film çekilmiş…

Oyundan Çekilen Filmler

RESIDENT EVIL (CAPCOM)

Resident Evil ilk olarak 1998’de Playstation konsolu için piyasa sürülmüştü. Capcom’un ellerinden çıkmış gerçek bir şaheserdi. Her geçen gün artan fan sayısıyla devam oyunlarının gelmesi kaçınılmaz olmuş-tu. Senaryosunun sağlamlığıyla ve kalitesiyle bugüne kadar ayakta durmayı başaran seri, halen başarılarına başarı katmakta. Oyundaki bir çok karakterleriyle oyunu adeta bütünleştiren senaryo büyük bir kesim tarafından sevildi. Hatta oyundaki karakterler hayali olmasına rağmen hemen hepsinin kendine ait fan sayfası vardı. Böylesine başarılı bir yapımın sinemaya uyarlanmasına kimse şaşırmamış olsa gerek. Resident Evil oyun sektöründeki başarısını vizyonda da adeta tescillemişti. İlk filmi 2002 yılında vizyona girdi. Gişedeki başarısından dolayı 2004 yılında ikinci film Resident Evil Apocalypse, 2007 yılında üçüncü film Resident Evil Extinction ve son olarak 2010 yılında dördüncü film 3D desteğiyle Resident Evil Afterlife beyazperde de boy gösterdi. Resident Evil Retribution (İntikam) ve serinin sonuncusu Resident Evil: The Final Chapter ile son bulacak.

MAX PAYNE (ROCKSTAR GAMES)

2001 yılında Rockstar Games’in piyasaya çıkardığı Max Payne, yine büyük bir hayran kitlesine sahip oyunlardan biri. 2004 yılında ikinci oyunuyla beraber yine hayranlarını sevindiren seri bir süre sessizliğe büründü. 2008 yılında beyazperdeye uyarlanan yapım gişe-de hak ettiği ilgiyi göremedi. En son geçen sene üçüncü oyunu duyurulan yapım merakla bekleniyor.

PRINCE OF PERSIA (UBISOFT) – Pers Prensi: Zamanın Kumları

Prince of Persia, doksanlı yıllardan beridir hayatımızda olan bir seri. NES ortamında tanıdığımız Prince of Persia zorlu oyun yapısıyla dikkat çekmişti. Daha sonra ilk kez üç boyutlu olarak yeni bir oyunu çıkmıştı ama hüsran olmaktan ileri gidemedi. Herkes serinin sonunun geldiğini düşünürken Ubisoft’un ellerinde resmen küllerinden yeniden doğdu. 2003 yılında piyasaya çıkan Prince of Persia – The Sands of Time piyasada bomba etkisi yaratmıştı. Ardından 2004 yılında belki de serinin en iyi oyunu olan POP-Warrior Within piyasaya çıktı.

2005 yılında da üçlemenin son oyunu olan POP-The Two Thrones piyasa çıktı ve yine çok başarılı oldu. Üçleme dışında birkaç farklı oyunu daha piyasaya çıktı ama üçleme kadar ilgi görmedi. Ardından Ubisoft, Walt Disney Pictures ile anlaşarak Prince of Persia’nın filmi için kolları sıvadı. Üçlemenin ilk oyunu olan POP-The Sands of Time 2010 yılında vizyona girdi ve gişede büyük bir başarı elde etti. Şimdi hayranları dört gözle POP-Warrior Within’in filmini bekliyorlar.

HITMAN (EIDOS)

Yine başarılı yapımlardan biri olan Hitman’de sinemaya uyarlanan oyunlardan biri. Gizlilik ögelerinin bol olduğu yapımın geniş bir hayran kitlesi bulunuyor. Çıktığı ilk günden bu yana çok sevilen yapımlardan biri olan Hitman’in sinema uyarlaması 2007 yılında yapıldı. Şimdi oyuncular bu yıl içinde çıkması beklenen yeni Hitman oyunu Hitman – Absoliton’u bekliyorlar.

DOOM (ID SOFTWARE)

İlk olarak 1993 yılında id Software firması tarafından piyasa çıkmıştı. FPS türündeki oyunda bulunan korku öğeleriyle büyük hayran kitlesine sahip oyunlardan biridir. Devam oyunlarıyla hayran kitlesini artırmış ve son olarak 2004 yılında üçüncü oyunuyla piyasaya çıkmıştır. 2005 yılında Dwayne John-son ve Karl Urban gibi ünlü oyuncuların da bulunduğu ilk Doom filmi vizyona girdi. Daha sonra herhangi bir devam filmi gelmedi.

STREET FIGHTER (CAPCOM)

Capcom’un başarılı dövüş oyunlarından biri olan Street Fighter’da sinemaya uyarlanan yapımlardan biri. Oyun sektöründeki başarısını vizyonda da gösteren Street Fighter’a şu ana kadar birkaç farklı sinema uyarlaması yapıldı. Bunların en yenisi 2009 yılında çıkan Street Fighter The Legend of ChunLi. Street Fighter başarısını sürdüren sayılı dövüş oyunlarından birisidir.

LARA CROFT – TOMB RAIDER (EIDOS)

Tomb Raider’da uzun süredir tanıdığımız ve zevkle oynadığımız serilerden birisidir. Birçok oyunu piyasaya çıkmış yapımın sinema uyarlaması da yapıldı. Angelina Jolie’nin muhteşem oyunculuğuyla güzel Tomb Raider filmleri izledik. Beyazperde cephesinden uzun süredir ses çıkmayan yapımın şu günlerde yeni yapımcısı Crystal Dynamics’in yapımını üstlendiği yeni Tomb Raider oyunu üzerinde çalışılıyor.

MORTAL KOMBAT (NETHERREALM STUDIOS)

Mortal Kombat’da köklü dövüş oyunlarından. Uzun bir süredir piyasa-da olan oyunun en önemli özelliği herkes tarafından bilinen “Fatality” sahneleri. Birçok oyuncu Mortal Kombat’ı Fatality sahnelerinden tanır. Kan ve vahşetin had safhalara çıktığı bu sahneler, Mortal Kombat’ı Mortal Kombat yapan unsurlardan biridir. İlk çıktığı zamanlar çok sevilen bir seri halini almıştı. O zamanlar yapımcısı Midway’in ellerinden çıkmıştı. En eski dövüş oyunlarından biri olan serinin haliyle sinema filmleri de çıktı. 90’ll yıllarda çıkan iki filmle hayranlarını sevindiren serinin o zamandan bu zamana başka bir filmi vizyona girmedi. Şu an 2013’de yeni bir sinema filminin çıkacağı söylentileri ortalığı karıştırmış durumda.

TEKKEN (NAMCO BANDAI GAMES)

Tekken ismini anlatmaya gerek var mı? Herhalde oyun oynayan biri bu ismi duymamış olamaz. Birbirinden ilginç ve yetenekli karakterleriyle kendine bağlayan bir yapıya sahip oyunda büyük bir hayran kitlesine sahip. Atari zamanlarından bu zamana kadar varlığını sürdüren Tekken’in de bir filmi yapıldı. Ama çıkmasa da olurdu cinsinden. Tekken gibi bir oyuna yakışmayan bir film yapıldı. Oyun sektöründe başarılı olan seri beyazperde de çuvallamıştı. Dileriz bu denli güzel bir seriye yakışır bir sinema filmi yapılır.

BLOODRAYNE (TERMINAL REALITY)

Bloodrayne eski bir oyun olmasına rağmen pek tutulan bir seri değil doğrusu. Fazla tutulan bir seri olmamasına rağmen birçok filmi beyazperdeye uyarlandı. Tabii ki bu serinin takipçileri de vardır. Ama vizyonda da pek bir başarı elde edemedi. Son olarak geçtiğimiz aylarda yeni oyunu Bloodrayne – Betrayal, Wayforward’ın yapımcılığında PS3 ve Xbox 360 için piyasaya sürüldü.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


Son Yorumlar