Oyunlarda Şiddet ve Gerçek Yaşamdaki Etkileri Nelerdir

Oyunlarda Şiddet ve Gerçek Yaşamdaki Etkileri Nelerdir

Oyunları zararları nelerdir? Bilgisayar oyunları hangi sorunlara neden oluyor? Oyunlardaki tehlikeler ve insanlar üzerindeki etkileri ile ilgili bilgiler. Oyun oynamak hiç şüphesiz ki zekayı geliştiren ve pratiklik kazandıran eğlenceli bir araçtır. Çünkü hemen hemen tüm oyunlarda ya bir görevi yerine getirmeye çalışırsınız yada oyundaki bulmacayı çözmeye çalışırsınız. Oyunlar tüm bireylerde aynı etkiyi bırakmamaktadır. Çünkü henüz gerçek ile sanal dünyayı ayırt edemeyecek bir yaştaysa oyunların çok farklı etkileri de olabiliyor.

Oyunların Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Günümüzde yediden yetmişe her yaştan insana hitap eden oyunlar bulmak artık çok kolay bir hal aldı. Her geçen gün oyun firmalarından birçok yeni oyun haberleri alıyoruz. Bunların bir kısmı yetişkinlere hitap ediyorken, bir kısmı da çocuklar için oluyor. Her iki yaş grubu için ortak olan oyunlarda mevcut. Ancak günümüzde gerekli önlemlerin alınmamasından dolayı oldukça yüksek derecede şiddet unsurları içeren oyunlar çocuklar tarafından oynanıyor. İşte bu noktadan itibaren artık geriye doğru dönüş mümkün olmuyor. Çünkü oyundaki şiddet unsurları ve bu unsurları uygulayan başkarakter çocukların bilinçaltına yerleşiyor. Daha sonra çocuk kendini o karakterin yerine koyarak daha doğrusu kendisini o zannederek davranmaya başlıyor. Her ne kadar çocuğa ikazda bulunulsa da çocuk o karakterin hayali olmadığını düşünüyor. Peki, bu işi sadece çocuklar mı yapıyor? Maalesef günümüzde gençler ve yetişkinler grubunda da bu durum geçerli ama çocuklarınkinden ziyade genelde sonu trajediyle sonuçlanıyor. Oyunda gördüğü hareketleri arkadaşlarına uygulayarak çoğu zaman onun yaralanmasına ve hatta ölümüne sebep olan insanların haberlerini görüyoruz. Bu yazımızda sizlere yaşanan bu olaylardan bir kaç örnekler ile anlatacağız.

Oyunlardan Etkilenmiş Yaşanmış Gerçek Hikayeler

Bu tür trajik olaylara en çok anılan oyunların başında Grand Theft Auto geliyor. Dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olan GTA maalesef en çok özenilen oyunlardan. Bunun en belirgin örneği Tayland’da yaşandı. Grand Theft Auto serisinin dördüncü oyunundan fazlasıyla etkilenen 19 yaşındaki bir genç bir taksi şoförünü öldürünce ortalık karıştı ve ülkede oyunun satışı yasaklandı. Ailesinden internet cafe de GTA U oynamak için para isteyen ve karşılığında hayır yanıtı alan 19 yaşındaki bir genç korkunç ve bir o kadarda kan dondurucu bir plan hazırladı. Yolda çevirdiği taksiyi soyan ve şoförü öldüren genç kısa sürede yakalandı. İfadesinde ailesinden GTA oynamak için para alamadığını ve böyle bir yola başvurduğunu anlattı. Bunun yanında adam öldürmenin de nasıl bir şey olduğunu merak ettiğini de söyledi. Yine aynı oyunun üçüncü ve Vice City oyunlarından kendini alamayan Amerikalı bir genç, sokak ortasında ikisi polis olmak üzere üç kişiyi öldürdü. Tutuklanan genç kameralara, “hayat bir video oyunu, bir gün herkes ölecek! ” yorumunu yaptı.

Bir başka trajik olayla anılan oyunlardan biriside, Mortal Kombat. Yine büyük bir hayran kitlesine sahip oyunlardan biri olan Mortal Kombat kendine özgü karakter ve oyun yapısıyla büyük ilgi görmüştü. Oyunun en rağbet gören ve kullanıcılarını heyecanlandıran sahnelerinin başında “Fatality” yani “bitir işini” sahneleri gelir. Her Mortal Kombat oynayıcısının saatlerce yapmaya çalıştığı bu sahne karşı rakibin canının artık son demlerinde meydana gelen özel bir sahnedir. Fatality sahnelerinden oldukça fazla etkilenen Amerikalı 17 yaşındaki bir genç, 7 yaşındaki kardeşini aynı oyundaki gibi tekmeleyerek öldürdü. Polisteki ifadesinde Mortal Kombat oynarken kardeşinin onu rahatsız ettiğini ve onu cezalandırmak içinse oyunda gördüğü hareketleri 7 yaşındaki kardeşi üzerinde uyguladığını söyledi. Artık yorumu sizlere bırakıyoruz.

Kore’de oyundan etkilenip annesini öldüren çocukla sarsılmıştı. İsmi açıklanmayan bir online oyunu günlerce oynayan 15 yaşındaki bir gencin annesi oğlunun içinde bulunduğu bu durumdan rahatsız olmuş ve oğlunu engellemek istemişti. Yine bir gece PC başındaki oğlunu oyundan kopartmak isteyen anne oğlunun saldırısına uğramıştı. Annesini öldüren genç daha sonra kendi yaşamına da son vermişti. Bu olaydan başka birçok benzeri olaylar Kore’de yaşanmıştır.

Bu tür olayların bir örneğine de Almanya ev sahipliği yaptı. Eski popüler oyunlardan “Counter Strike” dan etkilenen gencin biri bir okulu basmış ve 17 kişiyi öldürerek büyük bir trajediye imza atmıştı. Görgü tanıklarının ve ailesinin ifadelerinden yola çıkan polis büyük bir gerçeği aydınlatmıştı. Genç bu korkunç olayı gerçekleştirebilmek için oyunu aylarca oynamış ve bodrum katta atış çalışmaları yapmıştı. Yine aynı oyundan etkilenen bir kişi 32 kişiyi öldürdükten sonra intihar etmiştir. Polisin yoğun çalışmalarından sonra kişinin “Counter Strike” adlı oyundan etkilendiği ve cinayetleri bu yüzden işlediği ortaya çıkmıştır.

Yazının sonuna doğru şunu söylemeden geçmeyelim. Artık bu tür olaylar ülkemizde de baş göstermeye başladı. Toplum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı yaşının kurtarmadığı oyunlardan uzak tutmalıyız ki bilinçli ve bir o kadar da düzgün bir nesil yetiştirebilelim. Şu da unutulmamalıdır ki oyunlar tamamen sanal ortamda hazırlanmış yapımlardır. Gerçekle hiçbir ilgisi yoktur. Sadece eğlenmek için oyun oynarız. Bunun bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Lütfen oyunların tamamen hayal ürünü olduğunu unutmayalım. Bir sonraki sayımızda farklı bir dosya konusu ile görüşmek dileğiyle.

Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş Whatsapp'ta Paylaş
Yorumlar

Yorumunuzu Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.